Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asrın projesinde 150'nci boru hazır

Giriş Tarihi: 17.12.2013

Mersin'den KKTC'ye denizin 250 metre altında askıda kurulacak su hattının 160 borusundan 150'ncisinin üretimi yapıldı

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Beldesi'nden KKTC'ye dünyada ilk kez kullanılacak bir teknikle denizin 250 metre altında askıda kurulacak 80 kilometre uzunluğundaki su hattı için çalışmalar sürüyor. Hattın yapımında kullanılacak 160 borudan 150'incisinin kesimi yapıldı. Kalan 10 borunun ise bu ay sonunda tamamlanacağı bildirildi.

İMZALAR ATILDI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve 'Asrın Rüyası' olarak nitelendirilen KKTC Su Temin Projesi'nde deniz geçişi için kullanılacak boruların imalatı Taşucu beldesindeki tesislerde devam ediyor. Her biri 500 metre uzunluğunda toplam 160 borunun üretiminin yapılacağı tesiste Fırat Boru'nun Altyapı Pazarlama Müdürü ve Proje Koordinatörü Dr. Mehtap Uluceviz tarafından basın mensuplarına bilgi verildi. Daha sonra da tesis gezilip kesimi yapılan 150'nci boruya imzalar atıldı. Uluceviz, tanıtımın ardından yaptığı açıklamada, şu anda bu tip boru üretiminde dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip olduklarını kaydetti.

YABANCI ORTAK YOK

Yurtdışındaki tek rakiplerinin bu proje başlamadan önce yılda sadece 14 km boru üretebileceklerini beyan ettiğini ifade eden Uluceviz, şunları söyledi: "Bu da şu anki maliyeti yüzde 25 artıracaktı ve projenin hayata geçmesi 5-6 yıl ötelenecekti. Biz tamamen angaje olduk. Dünyanın en büyük kapasiteli makinesinin yatırımını yaptık. Makinenin ar-ge'si de, geliştirilmesi de bize ait. Bu; Fırat'ın kendi öz sermayesiyle yaptığı, hiçbir yabancı yatırımcı ya da ortağın olmadığı, büyük bir başarı öyküsüdür."

"KENDİMİZ ÜRETTİK"
Projenin başlatma, planlama ve tasarım, daha sonra ise yürütme ve inşaat aşamalarında titizlikle çalıştıklarını ifade eden Uluceviz, açıklamasına şöyle devam etti: 'Başlatma' aşamasındaki hedeflerimize, bugün geldiğimiz 'bitirme' aşamasında yüzde yüz ulaştık. Üstelik boru başına yüzde 25 daha az maliyetle... Uygulama projesi hazırlık safhasında PE 100 borularda yapılması gerekli tüm testler, bizim ürettiğimiz borularda yapıldı. Dünyada PE 100 borunun üretilebildiği en büyük çap olan 2500 mm çapta boru üretilebilecek üretim hattının siparişini verdik. Böyle bir öngörü ile zamanında bu yatırım firmamız tarafından yapılmamış olsaydı toplamı 80 km olan 1600 mm çapında 500 metre uzunluğunda boruların 1 yılda üretim şansı dünyada hiçbir firmada olmayacaktı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asrın projesinde 150'nci boru hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN