Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sokakta Hayat Var'la esnafın nefesi kesildi

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Adana'da 'Sokakta Hayat Var' projesiyle yapılan düzenlemeler, esnafı perişan etti. İşler yüzde 50-60 azaldı, bazı mağazalar kapanıyor. Esnaf "Büyükşehir sözünü tutmadı" diyor

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 2012'de kentin en prestijli bölgelerinden Kurtuluş Mahallesi'ndeki Şinasi Efendi ve Metro Sineması sokaklarında başlattığı 'Sokakta Hayat Var' projesi, esnafı iflas noktasına getirdi. Tek yön yapılan sokaklarda kaldırımlar genişletilip yaklaşık 250 otopark kapasitesi 40'ın altına düşürülünce, alışverişe gelenlerin sayısı yüzde 50-60 azaldı. Yaklaşık 500 mağaza ve ofis ile yüzlerce evi de ulaşım ve park sıkıntısı nedeniyle olumsuz etkileyen çalışma yüzünden bazı ünlü mağazalar, kapanma hazırlığına girişti. Esnaf, "Büyükşehir sorunu gidereceğine söz verdi, bir daha gelen bile olmadı" dedi.

SOKAĞA 'HAYAT' GELECEKTİ

Adana'da dünyaca ünlü markaların mağazaları ile şık kafe ve restoranların bulunduğu Şinasi Efendi Sokağı ile Metro Sineması Sokağı'nda 2012'de Büyükşehir Belediyesi 'Sokakta Hayat Var' sloganıyla bir proje başlatmıştı. Projeyle her iki sokaktaki kaldırımlar sökülüp, genişletilerek yenileri yapılmıştı. Bu arada daralan yollar tek yönlü hale getirilmişti. Sokakların ağırlıklı olarak kaldırıma dönüşmesiyle otopark sayısı neredeyse sıfıra yaklaştı. Metro Sineması Sokağı'ndaki 144 araçlık otopark sayısı 17'ye, Şinasi Efendi Sokağı'ndaki 100 araçlık park sayısı ise 20'ye düşürüldü. Tek yön ve otopark sıkıntısı, sokaklardaki bütün mağaza, restoran, kafe ve ofisleri vurdu.

DEV MAĞAZALAR KAPANABİLİR

Sadece bu iki sokakta değil çevrede de araç park yapacak yer bulunmaması, hatta bu nedenle sık sık kavgaların çıkması nedeniyle, bölgeye insan akışı yüzde 60'a varan oranda azaldı. Bölgedeki durumdan etkilenenler adına konuşan sigorta eksperi Ömer Arıkan, bazı ulusal markaların mağazalarını kapatmaya hazırlandığını, bazı mülk sahiplerinin satış için emlakçılarla görüştüğünü söyledi. Bir esnaf arkadaşlarının işyeri için 650 bin lira harcama yaptığını ancak müşteri gelmediği için batmak üzere olduğunu anlatan Arıkan, apartmanlarda yaşayanların da evlerine ulaşmakta zorlandığını belirtti.

'ÇÖZÜLECEK' DEYİP KANDIRDILAR
SABAH'a konuşan diğer bölge esnafı ve mahalle sakinleri de Büyükşehir Belediyesi'ne isyan ederek şunları söyledi: "5 Aralık'ta sorunumuzu dile getirmek için basını davet ettik. Bunu duyan Büyükşehir Belediyesi hemen mimar gönderdi. Mimar ölçüm yaptı, 'Bir hafta içinde bu işi çözüyorum. Söz veriyorum' dedi. Biz de sevindik, basın açıklamasını iptal ettik. Aradan iki hafta geçti, ne gelen var ne giden. Kendimizi kandırılmış hissediyoruz. Burada hayat öyle kötü etkilendi ki bir süpermarket ürünlerini satamadığı için gıdaların son kullanma tarihi geçmeye başladı. O marketin de kapanacağı konuşuluyor. Büyükşehir Belediyesi, sokağa hayat vermedi, tam tersine öldürdü."

RANT İDDİASI
Bölgedeki bazı mülk sahipleri, Şinasi Efendi ve Metro Sineması sokaklarındaki durumun, Ziyapaşa Bulvarı'nda çok sayıda mülkü olan kişilerin lobi çalışmasından kaynaklandığına dair dedikodular duyduklarını söyledi. Mağdur olan mülk sahipleri, "Ziyapaşa Bulvarı'nda mülkü olanlar, bizim sokaklarımızın gözden düşmesi ve kendi işyerlerinin kıymetlenmesi için Büyükşehir'i bu projeye yönlendirmiş. Zaten bizim burası otopark sorunu yaşayıp işler yarı yarıya azalınca, Ziyapaşa'nın işleri açıldı, gayrimenkul satış ve kira değerleri fırladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sokakta Hayat Var'la esnafın nefesi kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN