Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki koşullar tam standartlara göre

Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Suriyelilerin kampını ziyaret eden Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, "Türkiye'deki koşullar oldukça iyi" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2013
Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı kampı ziyaret etti. Altınözü ilçesindeki Tekel Konaklama Merkezi'ni ziyaret eden Ergin ve Muiznieks'e, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ve Kaymakam Ali Arslantaş eşlik etti.

SURİYELİLERLE GÖRÜŞTÜLER

Suriyelilerle basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen Bakan Ergin ve Muiznieks daha sonra konaklama merkezini gezdi. Mozaik, el sanatları ve gitar kursundaki öğrencileri ziyaret eden ikili, Suriyeli öğrencilerin söylediği Türkçe ve İngilizce şarkıları dinledi. Anaokulu öğrencilerini de ziyaret eden Ergin ve Muiznieks'in heyeti, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

DÜNYA KAYITSIZ KALMAMALI

Ziyaretin ardından soruları yanıtlayan Ergin, "Suriyeliler için Avrupa'dan yardım istiyor musunuz?" sorusuna, "Suriyeli misafirlerimiz burada üçüncü kışı geçiriyor. Türkiye'nin yapmış olduğu katkılar yanında farklı konvansiyonlardan gelen yardımlar var ama bunlar çok kayda değer şeyler değil. Esas talebimiz, uluslararası toplumun bu insanlık dramına kayıtsız kalmaması" dedi.

TÜRKİYE'DE KOŞULLAR İYİ

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, uluslararası standartlara göre Türkiye'deki koşulların gayet iyi olduğunu ifade ederek, "Konuştuğum kişiler herhangi bir şikayette bulunmadı. Başlarının üzerinde bir çatı var, ısınıyorlar. Kıyafetleri, yiyecekleri, sağlık, eğitim imkanları var. Burada temel sorun, diğer ülkelerin, Suriye'yi görmezden gelmesi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'deki koşullar tam standartlara göre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN