Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilici Adana'dan vazgeçmiyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Adana'nın önde gelen işadamlarından Bilici Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici tüm yatırımları Adana'ya yapacaklarını söyledi

Ticaret hayatında 1948'den beri var olan Bilici ailesi, Adana'da başladığı sanayiciliğini aynı coğrafyada sürdürmekte kararlı. Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, İstanbul'da şubelerinin olduğunu fakat Adana'dan asla vazgeçmeyi düşünmediklerini ve yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini söylüyor.

AVANTAJ ÇOK

Bilici "Enerji çalışmalarımız var. Rüzgar enerjisi için fizibilite çalışmalarına başladık. Bu bölgede olmasını hedefliyoruz. 2014'te de bu yatırımlarla ilgili düğmeye basılacak" dedi. Adana'da birikim olduğunu kaydeden Mehmet Ali Bilici şöyle devam etti: "Adana'da yeni firmalar ortaya çıktı ve gelişti. Türkiye'nin Avrupa'ya yakın olması çok büyük avantaj, erken temin önemli. Mesela İspanya için konuşacak olursak Uzak Doğu'dan 4 ayda gelen ürün Türkiye'den 1 ayda geliyor."

SÜREKLİ YATIRIM YAPTIK

Ailesinin iş hayatındaki öyküsünü de özetleyen Bilici, ilk adımın 1936'da Ceyhan'da manifaturayla atıldığını, 1948'de pamuk ticaretiyle büyük gelişme için yola çıkıldığını belirtiyor. Bilici, "Ailemiz 1956'da çırçır fabrikası kurdu. 1966'da Amerika'dan savcın makinesi geldi, kapasitemiz büyüdü. O dönem en büyük ticareti Bilici ailesi yapardı. Pamuk ticaretinde büyürken büyük araziler aldık Ceyhan'da. 1990'larda Sabancılar'dan Mısırlı Çiftliği'ni aldık. O bölgede 10 bin dönüm arazi sahibi olduk. Merkezimizi 1989'dan sonra Ceyhan'dan Adana'ya taşıdık. Bir yıl içinde iplikle ilgili yatırımlar yapıldı. Dokuma tesisleri kuruldu. Boya terbiye fabrikalarımız üretime geçti. Komple entegre tekstil tesisi kurduk" dedi.

DİVAN OTEL BİTMEK ÜZERE
1990'lı yıllarda Uzak Doğu'da yapılan tekstilin yaşadığı krizi iyi değerlendirdiklerini belirten Bilici şu bilgileri verdi: "Bilici Holding tekstilde çok önemli bir marka oldu. Senede 30 milyon dolara yakın ihracat, 40 milyon dolar da iç piyasa satışımız var. 2010'da borsaya açıldık, 2,5 kat talep geldi. Artık şirketlerimizden bazılarını borsaya açmayı hedefliyoruz. Bilici Grup'a ait Divan Oteli yatırımımız var. Bu oteli Türkiye Sanayi Kalkınma Bankasıyla beraber ortak yapıyoruz. 2014 Eylül ayında turizme kazandıracağız. Yatırım hedefleri ileride daha da çoğalacak. Soğuk hava deposu ve narenciye paketleme tesisi, yaş meyve sebze paketleme tesisi hedefimizde. Yatırımlar bu bölgede olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici Adana'dan vazgeçmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN