Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yıl yüzde 30 büyüyoruz

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Adana ve bölgedeki 280 üyeyle, ihracatta her yıl yüzde 30 büyüyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Hayvansal ürünlerde son yıllarda atılım yapan Adana ve çevre iller, ihracatta son 4 yıldır düzenli olarak yılda yüzde 30 büyüme gösteriyor. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz, 280 üyelerinin bu yılı toplam 340 milyon dolar ihracatla kapatmasını beklediklerini söyledi. Yamanyılmaz, 2023 hedeflerinin ise 1,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

GANA'YA BİLE GİDİYOR
İç pazardaki zorluklar ve dış pazardaki fırsatlar nedeniyle ihracata daha fazla önem vermeye başlayan sektörün hızla bu alanda geliştiğini belirten Yamanyılmaz, "Şu anda bölgemizden yoğunluk Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere 90'dan fazla ülkeye, et, yumurta, süt, tavuk, balık ve bunların ürünlerinin ihracatını yapıyoruz. Afrika'da Gabon ve Gana'ya bile Adana ve çevresinden ürün gidiyor. Kurbağa bacağı, tavuk ayağı, deniz hıyarı ve salyangoz gibi ürünleri sadece dış pazara satıyoruz" diye konuştu. Yamanyılmaz, özellikle gelir düzeyi artış gösteren ancak gıda üretimlerinde sıkıntı olan ülkelerin, büyük potansiyel olduğunu belirtirken, Ortadoğu ülkelerinin de coğrafi yakınlık nedeniyle avantaj sağladığını kaydetti.

FİRMALARA CESARET VEREN GİRİŞİMLER
Bölgede üretim tesislerinin teknik olanakları ve kalitelerinin ihracat için çok uygun olduğunu ancak bir bölümünün 'Bürokraside zorlanırım, altından kalkamam' korkusuyla ihracattan çekindiğini belirten Yamanyılmaz, "Biz eğitim ve toplantılarla firmalarımızı cesaretlendiriyoruz. Bunun olumlu sonuçlarını almaya başladık. Firmaların kaygılarını aşması halinde bölgede en az 150 marka daha ihracata başlar. Bu da toplam ihracatımızda yüzde 50'ye yakın artış sağlar" diye konuştu. Yamanyılmaz, ihracattaki artış hızını daha da ilerletmek için kısa süre önce Irak'a bir gezi düzenlediklerini ve ciddi bağlantılar yapıldığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl yüzde 30 büyüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN