Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İthalattaki vergiler yerli üretimi artırdı

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ithalata ek vergi getirilmesinin ardından 2 yılda 7,8 milyar dolarlık üretim yapıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, ithalata ek vergi sonrası 2 yılda 7.8 milyar dolarlık ürünün Türkiye'de üretilmeye başladığının görüldüğünü söyledi. Tekstil ve Hammadde İhracatçılar Birliği ile Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği başkanlıkları görevleri de olan Zeki Kıvanç, Türkiye'deki yatırımcıların umut verici olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıldan bu yana Türkiye'de yaklaşık 1 milyon iğ iplik, 4 bin dokuma tezgahı ve çok sayıda da konfeksiyon makinesi sipariş edildiğinde işaret eden Kıvanç, "Bu durum 2011'in eylül ayında tekstil-örme konfeksiyon- dokuma konfeksiyon ürünleri ithalatına ve 2012 başında örme kumaş-diğer konfeksiyon ürünleri ithalatına konulan ek vergilerin yansımalarıdır" dedi.

İHTALAT İSTATİSTİKLERİ
Kıvanç, "2011 yılı ağustos ve 2013 yılı mayıs ayları itibariyle tekstil, örme konfeksiyon ve dokuma konfeksiyon sektöründe toplam 22 ay; örme kumaş ve diğer konfeksiyon sektöründe de 17 ay olmak üzere analiz edilen TÜİK ithalat istatistikleri incelendiğinde, önceki döneme kıyasla ek vergiler sonrasındaki dönemde yapılan ithalatın çarpıcı bir şekilde gerilediği açıkça görünüyor. Ek vergiler yürürlüğe girmeden önceki dönemde gerçekleşen ithalat artışı yüzdeleri paralelinde, olası ithalat değer tutarı ve ek vergi sonrası ithalat değer tutarı farkı alındığında ülkemizin hali hazırdaki dış ticaret fazlası kazanımının toplam 7,8 milyar dolar olduğu görülecektir. Bunun üzerine yüzde 10 büyümeyi de eklediğimizde, ithal edilen en az 5 milyar dolarlık ürünün ülkemizde üretilmeye başladığını görüyoruz'' diye konuştu.

KIVANÇ TEKSTİL KAPASİTE ARTIRIYOR

Türkiye'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın kapasite artışına gittiğine kaydeden Zeki Kıvanç; yatırımların devam ettiğini ifade etti. "Biz de Kıvanç Tekstil olarak boya aprede yüzde 40 kapasite artışına gidiyoruz" diyen Kıvanç şöyle devam etti: "Babam Hacı Mustafa Kıvanç'ın yastık, yorgan ve yatak üretimiyle 1950'li yıllarda temelini attığı şirketimizde bugün dünya devlerine kumaş ihraç eden bir yapıya kavuşmuş olduk. Adana'da ki entegre tesisimizde yıllık 15 milyon metre kumaş ve 6 bin ton iplik üretiyoruz. Biz de tekstil alanında kapasite artırmaya odaklanan birçok firma gibi yatırımlarla büyümemizi sürdürüyoruz. Bu yıl boya apre ve dokuma işlemlerinde yeni yatırımlar planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz 5,5 milyon avro yatırıma ek olarak bu yıl da 5,5 milyon avroluk makine ve ekipman yatırımı yapacağız. Dokumada da geçen sene tezgah yatırım yaparak ülke genelinde yapılan yatırımların biz de bir parçası olduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthalattaki vergiler yerli üretimi artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN