Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabına sığmayan organize sanayi

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), yıllık bir milyar dolarlık ihracat hacmi ile öne çıkıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Gerek alan bakımından, gerekse üretim ve ihracat açısından istikrarlı bir büyüme eğilimi gösteren Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), bugün Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Adana'daki toplam kayıtlı istihdamın yüzde 12'sini oluşturan AOSB'de yeni yatırımlar da dikkat çekiyor.

LİDER KONUMUNDA

Türkiye ekonomisinin motor gücü olarak gösterilen sanayicilere; en kaliteli hizmeti en iyi şartlarda sunabilmenin yanında topluma ve çevreye saygılı, etkin, verimli ve sorumluluk bilinci hareket eden AOSB, Türkiye'de 'lider' konumda olabilme hedefinde. Türkiye'deki 280 organize sanayi bölgesi arasında büyüklük ve kapasite bakımından ilk 10 arasında yer alan Adana OSB, mevcut alanını genişletmeye odaklandı.

İLK ÜÇE GİRME HEDEFİ
AOSB Başkanı Bekir Sütcü, "Şu anki mevcut alanımızı 2 bin hektar daha arttırarak 3 bin 600 hektara çıkarmak istiyoruz. Türkiye'deki OSB'ler arasında alan ve kapasite olarak ilk üçe girmeyi hedefliyoruz" dedi. AOSB eğitim çalışmalarında sanayicilerine destek olma çabasında. Bu kapsamda, sanayicilerin ihtiyacı doğrultusunda çalışan personellerine temel ilk yardım eğitimi, forklift, tavan vinci operatörlüğü eğitimleri bölgede ücretsiz olarak veriliyor. Başkan Sütcü, "Yüreğir Mesleki Eğitim Merkezi ile Organize Sanayi Bölge Başkanlığımız arasında bir protokol imzalanarak sanayicilerimizin çalışan personellerine Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin, başkanlığımızca ücreti karşılanarak verilmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

İLK ÖZEL MESLEK LİSESİ
Türkiye'de mevcut organize sanayi bölgeleri arasında ilk 'Özel Meslek Lisesi', AOSB'de açıldı. 2013-2014 Eğitim- Öğretim Dönemi ile birlikte öğrenci alımına başlayan lise 750 öğrenci ile eğitime başlamış olup, şimdiden tüm dikkatleri üzerine çekti. Söz konusu özel okulun yanında AOSB'de Çukurova Üniversitesi'ne (ÇÜ) bağlı 'Teknik Meslek Yüksekokulu'nda 350 öğrenci ile eğitim faaliyetlere devam ediliyor. Ancak AOSB'deki çalışmalar sadece eğitimle de sınırlı kalmıyor, yeni yatırım ve projeler de öne çıkıyor.

19 SEKTÖR TEK ÇATI ALTINDA
AOSB, 19 farklı sektördeki firmaları tek bir çatı altında toplarken, aynı zamanda da 'karma organize sanayi bölgesi' olarak da dikkatleri üzerine çekiyor. AOSB'deki firmaların sektörel dağılımı incelendiğinde en büyük payı yüzde 21.4'lük oranla tekstil alıyor. Tekstili yüzde 15.1'lik payla metal ve yüzde 10.4'lük oranla gıda sanayi izliyor. Sektörel çeşitliliğin hissedildiği bölgede yüzde 9.9'luk payla plastik sektörü, yüzde 8.4'lük payla yapı elemanları üretimi ve yüzde 5.8'lik payla kimya sanayi de başı çeken iş kolları arasında yer alıyor. Tüm bu sektörlerin yanında bölgede ağaç sanayi, ambalaj, boya sanayi, cam sanayi, döküm, elektrik, kağıt sanayi, makine, nakliye, petrol ürünleri, tohumculuk gibi birçok sektörde de faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalar bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabına sığmayan organize sanayi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN