Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze kompleksi ile tarihin parçaları bir araya geliyor

Türkiye'nin ilk fabrikalarından biri olan 106 yıllık Milli Mensucat Fabrikası, şehirdeki tüm müzelerin bir araya getirileceği Adana Müze Kompleksi'ne dönüşüyor

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Bereketli toprakları ile tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana, ekonomik ve sosyal bir merkez olmasının yanı sıra, hazırlanan devasa müze kompleksi projesi sayesinde kültürel bir merkez haline de gelecek. Cumhuriyetin en eski tekstil fabrikası olan Milli Mensucat Fabrikası, dönüştürülerek müze kompleksi haline getirilecek. İki etapta yapılması planlanan dönüşümün ilk etabı Nisan 2014'te tamamlanacak.

KÜLTÜREL SİT ALANI

Aynı zamanda kültürel bir sit alanı olarak tescil edilen fabrikanın, kentin orta yerinde bir viraneye dönüşmekte olduğunu söyleyen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "Daha önce de dönem dönem projeler hazırlanmış ancak hayata geçirilememiş. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, konu kendisine intikal ettirilince desteğini sundu. Fabrikanın Adana'nın tarihine ev sahipliği yapacak bir komplekse dönüştürülmesi kararlaştırıldı" dedi. 68 bin metrekarelik bir alanda kurulacak olan komplekste, arkeoloji, etnografya, mozaik, sanayi, kent, tarım hatta çocuk müzesi yer alacak. 38 bin metrekare teşhir alanına sahip olacak yapı, yaklaşık 60 milyon lira harcanarak Adana'nın kültürel buluşma noktası haline getirilecek. Müze kompleksi, kültürel etkinliklerin yapılabildiği toplantı mekanları, kafe, kütüphane, CD satış yeri gibi sosyal donatılarıyla 'Adana'nın yaşayan müzesi' olacak.

İLK ETAP BAŞLADI
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayı ve 3 milyon liralık onarım desteğinin ardından projenin ilk etap çalışmalarına başlandı. Fabrika döneminde depo olarak kullanılan yapılar, restore esilerek arkeoloji ve mozaik müzesinin yeni adresi haline gelecek. 12 Nisan 2014'e kadar tamamlanması planlanan çalışmanın ardından hem 700'ü aşkın arkeolojik eser ve 45 mozaik buraya taşınacak hem de ikinci etap çalışmalarına başlanacak.

SİMYONOĞLU FABRİKASI
1907 yılında Ermeni bir aile tarafından Simyonoğlu Fabrikası adı altında kurulan ve Türkiye tarihinin 7'nci, Adana'nın da ilk fabrikası olan Milli Mensucat Fabrikası, Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Orhan Kemal'in yıllarca memur olarak görev yaptığı, romanlarına esin kaynağı olmuş bir kültürel miras olarak dikkat çekiyor. Kemal'in ünlü romanı 'Bekçi Murtaza', Milli Mensucat Fabrikası'nın gece bekçisidir.

MOZAİKLER TAŞINACAK
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, projeyi iki etap halinde geliştirmelerinde mevcut şartların belirleyici olduğunu söyleyerek, "Adana'daki arkeoloji müzesi, bırakın eser sergilemeyi, depo olarak kullanılmak için bile yetersiz bir yapı. Bu nedenle yeni arkeoloji müzesini hızla tamamlayıp eserleri buraya taşıyacağız. Ayrıca sergileme alanı olmadığı için kapalı kalan 45 değerli mozaik eser de yine buraya gelecek. İlk etapla projenin 3'te 1'lik kısmını bitirmiş olacağız" dedi.

BULUŞMA NOKTASI
Bu tür projelerin uzun yıllara yayılmış çalışmalarla hayata geçirildiğine değinen Vali Coş, "Adana milletvekilimiz Sayın Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanı olması elimizi güçlendirdi. Sayın Çelik'in desteği ve talimatları doğrultusunda Adana Müze Kompleksi'nin kısa sürede tamamlanarak kent hayatına yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Burası sadece dışarında gelenlerin değil, Adanalıların da buluşma mekanı olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze kompleksi ile tarihin parçaları bir araya geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN