Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehir hastanesi uzay üssü gibi

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Yapımı devam eden Entegre Sağlık Kampusu, sağlık turizminde söz sahibi olan Adana'da hastalara daha kaliteli ve nitelikli hizmet verilmesini sağlayacak

Kamu ve özel sektör sağlık yatırımları ile sağlık turizminde önemli destinasyonlardan biri haline gelen Adana, Türkiye'de kurulacak sayılı şehir hastanesinden birini de bünyesine katarak bu alanda elini iyice güçlendirecek. Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sağlık yatırımları açısından en gelişmiş kent olarak gösterilen Adana, Ortadoğu ülkelerinden gelen hastalara sunduğu sağlık hizmeti ile de uluslararası arenada önemli merkezlerden biri.

1 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ve 6 hastaneden oluşan bin 550 yatak kapasiteli Adana Entegre Sağlık Kampusu, kentin sağlık turizmi alanındaki konumunu daha da güçlendirecek. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, merkez Yüreğir ilçesindeki Adana Entegre Sağlık Kampusu'nun, 1 milyar 30 milyon liralık maliyetiyle kentin bugüne kadar aldığı en büyük yatırımlardan biri olduğunu söyledi.

EN MODERN BİNA

Toplam bin 550 yatak kapasiteli 6 hastaneden oluşan şehir hastanesi projesi hakkında bilgi veren Vali Hüseyin Avni Coş, "Burada tüm hastalarımız 5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti alacak. Hastanede ayrıca her hasta başına yaklaşık 190 metrekare kapalı alan ve 3 araçlık kapalı otopark ayrılacak. Teknolojinin en son imkanları kullanılarak inşa edilecek sağlık kampusu kentin en modern binalarından olacak" dedi. Sağlık kampusunun akıllı bina sistemiyle yönetileceğini ifade eden Coş, "Kampusta, 182 yataklı onkoloji hastanesi, 185 yataklı kardiyoloji ve KVC hastanesi, 349 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 285 yataklı genel hastane, 299 yataklı ortak teşhis ve tedavi hastanesi, 150 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve 100 yataklı psikiyatri hastanesi faaliyet gösterecek. Bu hastane sadece Adana'ya değil, bölgemizde Ortadoğu'daki ihtiyaç sahiplerine de hizmet edecek" diye konuştu.

OTEL ODASI GİBİ HASTA ODASI

Adana'da Sağlık Bakanlığı, üniversite ve özel hastanelerde 6 bin 288 yatak bulunduğunu kaydeden Hüseyin Avni Coş, "Bu yatakların 2 bin 550'si nitelikli yatak diyebileceğimiz özellikte. Yatak sayısı konusunda bir ayrıntı çok önemli. Daha fazla yatak, daha sağlıklı hizmet anlamına gelmiyor. Yeni yatırımlarla koğuş türünden kurtulup tek ya da iki kişilik odalarda hasta mahremiyetinin söz konusu olduğu, altyapısı güçlü modern binalara kavuşuyoruz" dedi.

DAHA HIZLI TEDAVİ
"Bu sofistike binalar ve bu binalardaki modern teknolojinin kullanılmasıyla birlikte tedavi süreleri kısalacak" diyen Vali Coş, "Örneğin, eskiden 500 yataklı bir hastanede yılda 500 bin kişi hizmet alırken, yeni hastanelerde aynı sürede daha hızlı tedavi ile 2-3 katı hasta tedavi edilebilecek. Daha önce 1 hafta hastanede kalması gereken kişi 1-2 günde taburcu edilecek. Bunun sonucunda hastanede sirkülasyon artacak. Yatak sayısı çok fazla değişmeyecek ama buralardan istifade eden hasta sayısı artacak" şeklinde konuştu.

AĞIZ SAĞLIĞI MERKEZİ
Sağlık kampusunun yanı sıra kentte, bölgeye ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet verecek bir hastane de kurulacak. Fatma- Kemal Timuçin Kalp Hastanesi'nin, ağız ve diş sağlığı merkezine dönüştürülmesine ilişkin çalışmalar sonuçlandı. Merkez, 6 bin metrekare kapalı alanda, 46 ünite kapasiteli olacak ve iki ameliyathane ile hızlı hizmet verecek. Merkezin maliyetinin ise 6 milyon liranın üzerinde olması bekleniyor.

YENİ YATIRIMLAR
Hastanelerin modernizasyonu çerçevesinde Adana Devlet Hastanesi de yenileniyor. Projelendirme çalışmaları tamamlanan hastanede ihale işlemleri bittikten sonra 300 yataklı modern teknolojiler ve binalardan kurulu bir hastane olacak. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde de 250 yataklı yeni bir ünite eklenecek. Ceyhan ve Kozan ilçelerinde de hastane inşaatları devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehir hastanesi uzay üssü gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN