Türkiye'de Mersin balığını sadece Royal üretiyor

Adana'nın İmamoğlu ilçesinde, Tosmur Grup bünyesinde 7 yıldır faaliyet gösteren Royal Balıkçılık, Türkiye'nin ilk ve tek Mersin balığı üretim tesisine sahip

Giriş Tarihi: 20.12.2013
BALIKÇILIK sektöründe 2006 yılından bu yana Adana'nın İmamoğlu ilçesinde faaliyet gösteren Royal Balıkçılık, 70 bin metrekare alan içerisinde kurulu 7 bin 200 metrekare kapalı alana sahip kara tesisinde ve Seyhan Baraj Gölü'ndeki kafes sisteminde Mersin balığı yetiştiriyor. Tosmur Grup bünyesindeki Royal Balıkçılık tesisleri, Türkiye'nin ilk ve tek Mersin balığı ve siyah havyar üretim tesisi olma özelliğine sahip. Firma, piyasa ve sektörün ihtiyacını karşılamak üzere üç marka ile tüketicinin karşısına çıkıyor.

YAŞAYAN FOSİLLER

Yaklaşık 200 milyon yıldır dünya üzerinde mevcut olan Mersin balıkları, 'yaşayan fosiller' olarak da adlandırılıyor. Biyolojik çeşitlilik bakımından çok değerli olan bu balıklar, etinin kalitesi ve siyah havyar olarak da adlandırılan çok değerli havyarı nedeniyle ekonomik açıdan çok büyük önem taşıyor. Tarih kayıtlarında Mersin balıklarının, M.Ö. 2 bin 500'lü yıllarda Dinyester'de avlandığından bahsediliyor. Geçmişte büyük kutlamalarda süslenmiş olarak ikram edilen, paraların üzerine resmi basılan mersin balıklarının havyarı için savaşlar yapıldığı tarihi kayıtlarda geçiyor. Her çeşit balığın yumurtası bulunmasına rağmen bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak dikkate alınıyor. Bunlardan, özellikle Hazar Gölü'nde yaşayan Mersin balığı ve bir türü olan çirozdan elde edilen yumurtalar öne çıkıyor. Mersin balığı yumurtalarından en değerlisi siyah havyar türü olanlar. Royal Balıkçılık tesislerinde işte bu siyah havyar balıktan canlı olarak alınıyor, tuzlanıp kutulanıyor. Firmanın ürünleri birçok ülkeye ihraç ediyor.

ETKİSİ İNANILMAZ

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tosmur, üretimini yaptıkları havyarın dünyada kıymetli bir besin olduğunu, çünkü lezzetinin yanı sıra sağlık için büyük faydaları olduğunu söyledi. Tosmur havyarın faydalarını şöyle sıraladı: "Havyar yüksek enerjiye sahip bir besin olduğu gibi, protein açısından da zengindir. Aminoasitler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu aminoasitler, beyin gelişimi, büyümegelişme, sinir sisteminin oluşması ve korunmasında, kaslarda enerji temini, kan şekerinin düzenlenmesi gibi çok önemli yerlerde görevlidir. Havyar, deri dayanıklılığını artırarak cildinizde mucizeler yaratır. Afrodizyak etkisi ve sperm sayısını artırıcı etkilere de sahiptir"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de Mersin balığını sadece Royal üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN