Usta elinden çıkan kebabın lezzetine doyum olmaz

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Adana kebabı her yerde yapılır belki ama gerçek ustasının elinden çıkan bir kebabın tadına doyum olmaz. Yüzevler Kebap ile Gönül Kebap ustaları ile bu konuda iddialı

Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kültür, tarih ve inanç turizmine de ev sahipliği yapan çok özellikli bir şehir olan Adana, lezzette de ilk sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Adana denilince akla ilk gelen Adana Kebabı, geçmişten günümüze uzanan yolculuğunda aynı tadı ve şekli ile yıllardır damakları adeta şenlendiriyor. Ancak iyi bir kebap iyi bir ustasın elinden çıkarsa lezzetli oluyor.

DÜNYA TANIYOR

Kentte 1992 yılından bu yana hizmet veren Yüzevler Kebap, 21 yıllık süreçte Türkiye'nin siyaset, iş ve spor dünyasından sayısız ünlüyü misafir etti. Ailece mangal başına geçen Aydoğdu kardeşler, Adana Kebabı'nın ününü dünyaya duyurdu. Yüzevler Kebap'ın sahibi Şevket Aydoğdu, "Merkezi Adana'da bulunan İstanbul'daki beş şubemizle kentimizi temsil ediyoruz" dedi.

KEBABIN EŞSİZ TADI

Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özelliğin kullanılan et olduğunu belirten Aydoğdu, "Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyunlardan elde edilmiş olmalıdır. Üretim tekniği ve ustalık da lezzete farklılık katar. Adana kebabı et, toz ve kök biber ile kuyruk yağının karışımından oluşur. Pişirme ve sunumu da hazırlanışı kadar ustalık gerektir" dedi.

YASSI KEBABIN MUCİDİ
İncirlik Hava Üssü'nde aşçı başı olarak çalışan babasının emekli olmasıyla birlikte açtıkları Gönül Kebap Salonu'nu işleten ve 37 yıldır kebapçılık yapan Ali Gönül (53) kendilerine özel yassı kebabı nasıl bulduklarını anlattı. Ali Gönül, "Adana Kebabını yassı olarak servis etmemizin birinci nedeni; etin dışı piştiği halde içinin pişmemesini önlemekti. Kebabı yassı olarak pişirdiğimiz zaman pişmeyen her hangi bir yeri kalmıyor. İkinci nedenimiz ise geçmiş yıllarda kebap ve ekmeği bol yağlı olarak sevilirdi. Ama günümüzde artan kolesterol ve yağa bağlı olarak damar tıkanıklığı hastalıklarından dolayı kebabın yağını azaltmamız gerekiyordu. Hazırlattığımız özel kağıtlarla birlikte yassı kebabı pişirirken kağıtları kebabın üzerine sürerek ette bulunan yağın yüzde 60'ına yakınını rahatlıkla alabiliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta elinden çıkan kebabın lezzetine doyum olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN