'Sokakta Hayat Var' krizi Mado Sokağı'nı da vurdu

Giriş Tarihi: 21.12.2013

AdanaBüyükşehir Belediyesi'nin 'Sokakta Hayat Var' çalışması Mado Sokağı'nı da etkiledi

SABAH Güney'in gündeme getirdiği, Adana'nın en gözde yerlerinden Metro Sineması ve Şinasi Efendi sokaklarındaki esnafın iş kaybına yol açan 'Sokakta Hayat Var' projesinin devamı, Mado Sokağı olarak bilinen Gazeteci Mustafa Gümüşdamla Sokağı'nda da iş hayatını krize soktu. Bitme aşamasındaki çalışmalarla sokaktaki otopark sayısı yarı yarıya azaltılırken, motorlu araç geçişi de tek şeride indirildi. Sokak esnafı cirolarının yüzde 50'ye varan oranda düştüğünü, 100 bin lirayı geçen yıllık kiraları ödemekte zorlandıklarını söylüyor.

AYNI ŞEYLER YAŞANIYOR
Şinasi Efendi Sokağı ile Metro Sineması Sokağı'nda 2012'de Büyükşehir Belediyesi 'Sokakta Hayat Var' sloganıyla bir proje başlatmıştı. Projeyle her iki sokaktaki kaldırımlar sökülüp, genişletilerek yenileri yapılmıştı. Bu arada daralan yollar tek yönlü hale getirilmişti. Sokakların ağırlıklı olarak kaldırıma dönüşmesiyle otopark sayısı neredeyse sıfıra yaklaştı. Tek yön yol ve otopark sıkıntısı, sokaklardaki bütün mağaza, restoran, kafe ve ofisleri vurdu. Satışları yarı yarıya düşen işyerlerinin isyanını SABAH dile getirirken, Mado Sokağı'ndaki esnaf da benzeri bir durumu yaşadığını belirtti.

UMUTLAR DÜŞÜK

SABAH Güney'e konuşan Mado Sokağı esnafı, Şinasi Efendi ve Metro Sineması sokaklarındaki çalışmanın benzerinin yaklaşık 1 aydır kendi işyerlerinin önünde de devam ettiğini, yolun tek şeride düşürüldüğünü, otopark sayısının yarı yarıya azaltıldığını belirtti. İşyeri sahipleri ve işletmeciler, inşaat nedeniyle bir aydır satışlarının en az yüzde 50 düşüş gösterdiğini, çalışmaların bitmesini beklediklerini ancak sonrasında da fazla umutları olmadığını söyledi.

TAŞINMA HAZIRLIĞI

Sokak esnafı, çalışmalar bittiğinde de tıpkı Metro Sineması Sokağı'nda olduğu gibi kendi sokaklarına da otomobille müşterilerinin gelmemesinin sıkıtını yaşamaktan korktuklarını söyledi. İsmini vermek istemeyen bir giyim mağazası yöneticisi, "Burası da tıpkı diğer iki sokaktaki gibi yapılıyor. Oradaki esnaf arkadaşlarımızın durumunu görüyoruz. Hepsi perişan. Aynısı şimdiden bizim başımıza geldi. Şu anda ciromuz yarı yarıya azaldı. Kiramız aylık 100 bin liranın üzerinde. İşletmemizin sahibi bizi 'Durum böyle giderse kirayı ödeyemeyiz. Birkaç aya kadar kapatır başka bir bölgeye gideriz' diye uyararak hazır olmamızı istedi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sokakta Hayat Var' krizi Mado Sokağı'nı da vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN