Cüce yüzücüler rapor bekliyor

Kahramanmaraş'ta iki cüce yüzücü, cücelerin engelli sayılmaması nedeniyle rapor alamayınca TESYEV'in bursundan yararlanamadı

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Kahramanmaraş'ta 2 cüce yüzücü, hastaneden 'engelli' raporu alamayınca Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı'nın (TESYEV) vereceği burstan faydalanamadı. Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takım Antrenörü Osman Çullu, Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde yaptığı açıklamada, dünya engelliler statüsünde yüzen iki sporcunun engelli olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

RAPOR OLUMSUZ GELDİ

TESYEV'in Kahramanmaraşlı engelli yüzücülerden Samet Furkan Matsar ve Mislina Balkarlı'ya gösterdikleri başarılardan dolayı burs vermek isteğini dile getiren Çullu, bunun için başvurdukları hastaneden "cüceler engelli değildir" denilerek engelli raporu verilmediğini iddia ederek,sporcuların burstan faydalanamadığını kaydetti.

OLİMPİYATLARA KATILDI

Sporcularının yüzde 50 engelli olduğunu vurgulayan Çullu, "Londra Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden milli yüzücü Özlem Baykız birçok şampiyonluk yaşadı. Cücelerin bu olimpiyatlara katıldığını görünce Kahramanmaraş'taki cücelere ulaşmaya çalıştık. Sonra iki yüzücümüzü Portekiz'deki yarışmalara götürdüm. Burada yapılan ölçümlerde 'ES 6' olarak çıktık" dedi.

DOKTORLAR YARDIMCI OLDU
"Elde edilen başarıların ardından TESYEV, bu çocuklara burs vereceklerini ileterek engelli raporu istedi" diye konuşan Çullu, "Cücelerin engelli raporlarının olmadığı gördük. Olmayınca da bu bursu alamadık" dedi. Bunun üzerine engelli raporu almak için hastaneye müracaat ettiklerini vurgulayan Çullu, "Doktorlar bize yardımcı oldular ama daha teşekküllü hastaneye sevk ettiler" dedi.

BAKANLIĞA GİDECEK

Gazetecilerin raporun neden verilmediği sorusu üzerine Çullu, "Anladığım kadarıyla Sağlık Bakanlığının özürlüler sınıflandırmasıyla ilgili bir sınırlandırma varmış. Doktorlar ona uyuyorlar. Eğer hastaneden netice alamazsak konuyu Sağlık Bakanlığı'na ulaştıracağız. Çünkü dünya engelliler statüsünde yüzüyorsa engelli olarak görülmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cüce yüzücüler rapor bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN