Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadenizliler Adana'da coştu

Adana-Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği gecede türküler şarkılar söylendi, horon tepildi. Geceye dernek üyesi ve seçkin davetlilerden oluşan yaklaşık 600 kişi katıldı

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Adana-Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, yaklaşık 600 kişinin katıldığı unutulmaz bir gece düzenledi. Şarkı ve türkülerle süslenen gecede konuklar yorulana kadar horon oynadı. Halk oyunları gösterileri ile kemençe ve tulum dinletilerinin de sunulduğu geceye Vali Hüseyin Avni Coş eşi Aylin Coş ve kızıyla katılırken, Adana protokolünün önde gelen isimleri de buluşmada Karadenizlilerin coşkusuna ortak oldu.

YORULANA KADAR HORON

Anemon Oteli'nde düzenlenen gecede Beşköylü Adem Ekiz ve grubu Karadeniz türküleri söylerken, kemençe tulumun ustaları dünyaca ünlü bu iki enstrümanla davetlileri büyüledi. Akçaabat Horon Ekibi de horon gösterisiyle davetlileri coşturdu. Ekibin horonuna bir süre sonra davetliler de katılarak uzun süre pistte horon tepti. Buluşmanın ilerleyen saatlerinde Türk sanat müziği sanatçıları Semra Türel ve Mustafa Şimşek de şarkılarıyla unutulmaz dakikalar yaşattı. Adana-Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Hamdi Satır, Fatma Çelik, Şenay Bayrak, Emine Ateş, Yusuf Emekli ve Şerif Güler konuklarla yakından ilgilendi. Geceye Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, vali yardımcıları Halis Arslan, Durmuş Gençer, Adem Yılmaz ve Burhan Terzioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Yüreğir, Ceyhan ve Yumurtalık kaymakamları, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse, Mersin ve Tarsus Karadenizliler derneklerinden temsilciler ve davetliler katıldı.

İŞİMİZ KÜLTÜR ELÇİLİĞİ
Buluşma gecesinde konuşan Adana Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Yavuz, amaçlarının Karadeniz kültürünü tanıtmak, Karadenizliler arasında iletişim kurmak olduğunu söyledi. Karadenizlilerin hem Türkiye'de hem de dünyada sivil toplum örgütleri kurarak dayanışma örneği sergilediğini kaydeden Prof. Dr. Yavuz, "Karadenizliler, yurdun bütün yöreleriyle dostluklarını pekiştiriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadenizliler Adana'da coştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN