Mania engeline uzatmalı çözüm

Giriş Tarihi: 25.12.2013

Adana'da, mania hattında olduğu gerekçesiyle SHGM'nin talebi doğrultusunda inşaatı durdurulan 14 katlı emniyet müdürlüğü binasının tamamlanması için havalimanı pisti uzatılacak

Uçakların alçalma ve tırmanma hattında olduğu gerekçesiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talebi doğrultusunda inşaatı durdurulan Adana'daki 14 katlı emniyet müdürlüğü hizmet binasının tamamlanması için havalimanı pisti uzatılacak. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sorun konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili kurumlara gerekli talimatı verdiğini, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de konuyu takip ettiğini belirtti.

"ÇUKUROVA BEKLENMELİ"
Sorunun çözümü için Adana Havalimanı pistinin uzatılması gerektiğini anlatan Coş, "Pistin uzatılması için havalimanının hava trafiğine kapatılması gerekiyor. Ancak havalimanının birkaç ay kapatılması durumunda Hatay veya Gaziantep Havalimanı'ndan istifade edilebilir. Adana'da her gün 10-15 bin yolcumuz uçuyor. Bu kişilerin her gün civar illere gidip gelmesi büyük bir kayıp olur. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın bitmesi durumunda pist uzatma çalışmaları daha kolay yapılabilecek" dedi. Binalar yapılırken projenin iyi seçilmesi gerektiğine dikkati çeken Coş, emniyet müdürlüğü binası projesinin iyi seçilmediğini, işlevsellik ve kullanışlılık açısından tartışmalı projeler üretmek yerine daha kullanışlı, daha işlevsel projeler üzerinde durulması gerektiğini ifade etti. Coş, hem valilik binasında hem de yeni emniyet müdürlüğü binasında benzer projelerin yetersizliğinden kaynaklanan sıkıntıların söz konusu olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

FONKSİYONEL PROJELER
"Çok büyük alanlar yapılıyor ancak bu alanların içerisinde kullanılabilir alanlar az ve bunların işletilmesinde, bakımında binadan yararlanmakta yüksek maliyetlerle karşılaşıyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için bunda sonra en azından kamu binaları projelerinin çok iyi araştırılması, kullanıcılar tarafından iyi değerlendirilmesi ve en fonksiyonel projelerin seçilmesi konusunda titizlik gösteriyoruz. Kamu kaynaklarının verimli kullanılması bizim için önemli."

İNŞAATI DURDURULDU
İl Özel İdaresi tarafından 2010 yılında Adana Valiliğinin yanına inşaatına başlatılan ve 25 milyon 347 bin liraya ihale edilen emniyet müdürlüğü yeni hizmet binası inşaatı, mania hattında olduğu ve yükseklik sınırını 25,487 metre ihlal ederek uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü gerekçesiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün talebi doğrultusunda 2011 yılında Seyhan Belediyesi tarafından mühürlenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mania engeline uzatmalı çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN