443 yıllık tarihi bina projeyle gençleşiyor

Hatay'da 1570'de yapıldığı tahmin edilen Kurşunlu Han restore ediliyor. Onarımın tamamlanmasından sonra han, turizme açılacak

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Hatay'ın sahip olduğu değerlerin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Uzun Çarşı içerisinde 2 bin 180 metrekare alan üzerinde bulunan ve 1570 yılında yapıldığı sanılan tarihi Kurşunlu Han restore ediliyor. Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, hanın yeni çehresiyle Uzun Çarşı'ya artı değer kazandıracağını söyledi.

5 AY SONRA BİTECEK

Vali Lekesiz, bir zamanlar Antakya'da nabzın atığı yerin Uzun Çarşı, Uzun Çarşı'da da Kurşunlu Han olduğunu ancak kültürel mirasımıza yeterince sahip çıkılmamasından dolayı söz konusu yapının yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çöktüğünü söyledi. Vali Lekesiz, "Hatay İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılan Kurşunlu Han'ın restorasyonuna ilişkin proje onaylandı. İhalesi yapılarak restorasyon uygulaması da başladı. Yaklaşık 5 ay içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz" diye konuştu. Lekesiz, "Burası Uzun Çarşı'da nabzın attığı çok hoş bir mekan olacak. Eşinizi, dostunuzu, misafirlerinizi alıp huzurla getirebileceğiniz, keyifle zaman geçirebileceğiniz bir mekan olacak. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını burada yeniden bulabileceksiniz. Alışverişini yapanlar buraya gelerek dinlenebilecek ve birer yorgunluk kahvesinin ardından sini kebabını ve künefesini özgün haliyle yiyebilecekler" dedi.

23 DÜKKAN BULUNACAK
Restorasyon ile Kurşunlu Han'ın zemin katında 23 adet genel amaçlı dükkan, esnaf lokantası, bilgilendirme alanı, toplantı ve sergi salonu, genel avlu ve sergi avlusu, birinci katında ise yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği dükkanlar, yöresel el sanatlarının üretiminin yapılabileceği eğitim atölyesi ve kafe yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
443 yıllık tarihi bina projeyle gençleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN