Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı'nın 'ayak' izinde

Ünlü Hollywood filmleri için çarık üretimi yapan Hüseyin Kopar, tarihçilerle görüşüp, Osmanlı döneminde kullanılan çarıkları yeniden kültürün hizmetine sunmayı amaçlıyor

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Hollywood filmlerinin ardından yerli tarihi filmlerin de artmasıyla geçmişte kalan Osmanlı çarığının kostüm olarak kullanılması her geçen gün yaygınlaşıyor. Kahramanmaraş'ta 41 yıldır çarık üretimi yapan Hüseyin Kopar, bugüne kadar 17 yerli ve yabancı film şirketi için sayısız çarık ve kostüm ürettiğini söyledi. Kopar'ın hedefi, 120'den fazla çarık türünün kullanıldığı Osmanlı dönemi ürünlerini yeniden canlandırmak.

ASLINA UYGUN
Ürünlerin tamamen organik deri olduğunu belirten Kopar, yapıştırma ve kimyasal madde olmayan Osmanlı, Selçuklu ve Hun İmparatorluğu döneminden bu zamana kadar olan modelleri beğeniye sunduklarını belirtti. Bu modellerin de en çok filmlerde rağbet gördüğünü ifade eden Kopar, "Gladyatör, Spartacus, Eragon gibi tarihi filmlerde kullanılan çizme, zıpkın, zırh, miğfer ve deri kostümlerini ürettim" dedi.

17 FİLM İÇİN ÜRETTİ

Truva, Harry Potter, Fetih 1453 gibi filmlere de kostüm, ayakkabı gibi ürünler yaptığını hatırlatan Kopar, "Bu meslek ailemizden geliyor. Babam yıllardır tarihi Kapalı Çarşı'da Osmanlı çarığı üretti. Ben de 41 yıldır bu işin içerisindeyim. 1989'dan bu yana tiyatro ve sinema sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar 17 filme çarık ve köstüm yaptım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı'nın 'ayak' izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN