Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan Günü

"31 Aralık Dünya Azerbaycan Türklerinin Dayanışma Günü" nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kütüphanesi'nde "Ben Azerbaycanlıyım" etkinliği düzenlendi

Giriş Tarihi: 2.1.2014
Yakın Doğu Üniversitesi'nde (YDÜ) öğrenim gören Azerbaycanlı öğreniciler "31 Aralık Dünya Azerbaycan Türklerinin Dayanışma Günü" kapsamında özel bir etkinlik düzenledi. "Ben Azerbaycalıyım" başlıklı etkinlikte Azerbaycan Diasporasının KKTC Başkanı YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Ünlü Azerbaycanlı Besteci Cavanşir Kuliyev, Dünya Ressamlar Birliğine üye olan Yardımçı Doçent Murad Allahverdiyev, ASAİF Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bölge Temsilcisi Kamran Aliyev, Kıbrıs-Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Başkanı Orxan Hasanoğlu, YDÜ Azerbaycanlı Öğrenciler Birliği Başkanı Reşat Alakbarov ve Kıbrıs'taki diğer üniversitelerden temsilciler yer aldı.

UYGARLIĞA KATKI

Azerbaycan, Türkiye ve KKTC bayrakları ile süslenen salondaki etkinlik, Azerbaycan ve Türkiye devletlerinin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Ardından Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu bir konuşma yaptı. Dayanışma Günü'nün dünyanın dört bir tarafında yaşayan 50 milyondan fazla Azerbaycan Türkünün bayramı olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, Azerbaycan Türklerinin binlerce yıl boyunca kendi tarihsel, etnik, öz yurtlarında - Azerbaycan'da yaşadığını ve uygarlığa katkılarda bulunduğunu ekledi. Konuşmaların ardından YDÜ Türk Dili ve Edebiyat Kulüp Başkanı Raul Masum kaleme aldığı şiirleriyle izleyicilerin beğenisini kazandı. Etkinlikte daha sonra Azerbaycan'ın tanıtımı ile ilgili belgesel gösterildi, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin Azeri öğrencilerinden Nezrin Hasanova ve Nijeriyalı öğrenci Richerd Oduki tarafından Azerbaycan halk danslarından örnekler sergilendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN