Çukurova'da yağan yağmur buğdaya 'can suyu' oldu

Çukurova Bölgesinde, bu yıl 2 milyon dekarın üzerinde buğday ve sebze eken üreticiler, kurak geçen günlerin ardından başlayan yağmurla rahat nefes aldı

Giriş Tarihi: 2.1.2014
Çukurova'da, bu yıl 2 milyon dekarın üzerinde buğday ve sebze eken üreticiler, kurak geçen günlerin ardından başlayan yağmurla rahat nefes alırken, yağışın sürmesini temenni etti. Çukurova bölgesinde bu yıl ekim alanı, bir önceki sezondaki kilo fiyatına bağlı olarak yüzde 20 artarak 2 milyon dekarın üzerine çıkan buğday üretiminde, çiftçiler son günlerde kurak giden hava şartlarının değişmesi üzerine adeta bayram yaptı.

ÜRETİMİN YÜZDE 7'Sİ
Pazar günü başlayan yağmurun aralıklarla devam etmesinin başak vermeye başlayan buğdaya yararlı olacağını belirten çiftçiler, bu yağışla birlikte sebze ve meyve üreticilerinin de yüzünün güldüğünü ifade etti. Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, 20 milyon ton olan Türkiye'nin yıllık buğday üretiminin yüzde 6-7'sinin Çukurova yöresinden karşılandığını anımsatarak, kurak geçen günlerin ardından başlayan yağmurun üreticileri hayal kırıklığından kurtardığını söyledi.

ÇİFTÇİ RAĞBET GÖSTERDİ
Yöredeki buğday üretiminin yıllık ortalama 1,5 milyon tona yakın olduğunu bildiren Tezcan, "Geçen yıl 2 milyon dekar alada ekim yapılmış, rekolte 900 bin tonu bulmuştu. Ürün fiyatı da beklenenin üzerinde oldu. Durum böyle olunca üreticiler bu yıl buğdaya daha çok rağbet gösterdi. Kuraklık endişesi yaşarken başlayan yağmur rahat nefes aldırdı. Buğday tarlalarını incelediğimizde ince ince yağan yağmurun tohuma kadar indiğini gördük. Bu yağmur buğdaya can suyu oldu" dedi.

ADANA'YA 10 KG YAĞIŞ

Yavuz Tezcan, yağışın birkaç gün daha sürmesi temennisinde bulunarak, yeni sezon için rekoltenin 1 milyon tonun üzerinde olmasını beklediklerini kaydetti. Adana Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan son verilere göre metrekareye günde Adana'da 9.7, Mersin'de 22.1, Osmaniye'de 0.7 ve Hatay'da 8.8 kilogram yağış kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'da yağan yağmur buğdaya 'can suyu' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN