Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Desteklemeler hayvancılığı canlandırdı

Giriş Tarihi: 5.1.2014

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özgökçe, "Son 10 yılda üreticiye 120,5 milyon lira hayvancılık desteği sağlandı" dedi

Şanlıurfa'da son yıllarda verilen destekler sayesinde eski günlerine dönen hayvancılık sektörü, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Özellikle ekonomik nedenlerle hayvanlarını satmak zorunda kalan birçok besici, son dönemlerde devletin sağladığı kredi ve hibe desteğiyle bu sektöre geri dönüş yapmaya başladı. Aldıkları destekleri yerli yerinde kullanarak sektörü hak ettiği başarıya taşımaya çalışan üreticiler, istihdama da yardımcı oluyor.

MEYVE VERMEYE BAŞLADI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necip Özgökçe, Şanlıurfa'nın küçükbaş hayvancılıkta Van'dan sonra ikinci sırada yer aldığını anımsattı. Kentte birçok vatandaşın hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağladığını ifade eden Özgökçe, bu sektörün oldukça zor ve yorucu olduğunu anlattı. Bakanlığın hayvancılığı geliştirmek adına önemli çalışmalar yaptığını hatırlatan Özgökçe, bu desteklerin son yıllarda meyvelerini vermeye başladığını dile getirdi.

BAKANLIKTAN TAM DESTEK

Desteklerle kentte et ve süt üretiminde de ciddi oranda artış yaşandığını anlatan Özgökçe, "Yaklaşık 10 yıl önce 1 milyon 200 bin olan küçükbaş hayvan sayısı 1,5 milyonun üzerine çıktı. Yine aynı dönemde 140 bin civarındaki büyükbaş hayvan sayısı da 250 bin oldu. Hayvancılık ilimiz için önemli bir geçim kaynağı. Son yıllarda Bakanlığımız üreticileri teşvik etmek amacıyla önemli rakamlarda destek sağladı dedi. 2012'de yem desteği 67 bin lirayken, bu rakam 2012'de 2,5 milyon liraya yükseldi" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Desteklemeler hayvancılığı canlandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN