Türkiye'nin en iyi haber sitesi

120'lik nine 3 padişah gördü

Giriş Tarihi: 6.1.2014
Nüfus cüzdanına göre 1 Temmuz 1894'te dünyaya gelen Kahramanmaraşlı Fatma Solmaz, uzun ömrünü az uyuma, çok çalışma ve doğal beslenmeye borçlu olduğunu, sürekli tereyağı, pekmez, süt ve yoğurt tükettiğini, mevsimi dışında bir ürün yememeye çalıştığını söyledi. Şimdiye kadar 3 Osmanlı padişahı, 11 cumhurbaşkanı ve 29 başbakanın dönemini yaşayan Fatma nine, Kahramanmaraş'ın kurtuluşuna da tanıklık etmiş. Türkoğlu'nda işgalci Fransızlarla çarpışan askerlere katırlarla cephane ve erzak taşımış.

GÖÇEBE HAYAT

Türkoğlu ilçesinin Fatih Mahallesi'nde oğlunun yanında yaşayan 2'si kız 5 çocuk annesi 27 torun sahibi Fatma Solmaz, ailesi ve yıllar önce kaybettiği eşinin Yörük olması nedeniyle ömrünün büyük bölümünde göçebe hayatı yaşadığını belirtti. Kendisini görenlerin "Nasıl ettin de bu kadar yaşadın?" diye sorduğunu söyleyen Fatma Solmaz, "Şimdiki insanlar çürük kumaş gibi. Bir yanından yırtılınca çürüyüp gidiyorlar. Beni görünce şaşırıyorlar" dedi.

TEK DOKTOR ANAMIZDI

Gözlük ve baston kullanmayan, kulaklarının az işitmesinden başka genel olarak sağlık sorunu yaşamadığını söyleyen Fatma Solmaz "Bizim zamanımızda ne hastane, ne doktor vardı. Yaylada herkes sabahtan akşama kadar arı gibi çalışırdı ama turp gibilerdi. Şimdi hastaneler dolu, türlü türlü ilaçlar var. Bizim için en iyi doktor anamız, en iyi ilaç da sıcak süt ya da haşlanmış et suyuydu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
120'lik nine 3 padişah gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN