Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergin: Amanos Tünelleri Hatay'a istihdam getirecek

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Yatırım yapacak yer kalmadığını söyleyen AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, "Tüneller, yeni yatırım alanlarına açılan kapı olacak" dedi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, seçim çalışmaları kapsamında Erzin'i ziyaret etti. Hatay'ın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ergin, "Hatay büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle birlikte bütün olarak değerlendirilmelidir. Büyükşehir'in imkanları ilçe belediyelerine göre fazladır. Büyük projeleri hayata geçirecek olan büyükşehir belediyesidir. Amanos Tünelleri de bu büyük projelerden biri olacak" dedi.

YATIRIM YERİ KALMADI

Yapılan yatırımların, Hatay'ın alt yapısını oluşturduğunu belirten Ergin, "Ancak İskenderun, Payas, Dörtyol ve Erzin bölgesinde yatırım yapacak bir karış yer kalmadı. Şu anda yer verecek durumda olsak 25 ila 30 milyar dolar yatırım yapacak müteşebbisler hazır. Kurulacak her tesis en az 400-500 gencimize iş, aş imkanı sağlayacak. Ama yer yok. Bu nedenle Osmaniye'de iki tane organize sanayi tesisi kuruldu, onlar da dolmuş durumda" dedi.

HAYAL İLE BAŞLADI
"Projeler önce hayal ile başlamıştır" diyen Sadullah Ergün şöyle konuştu: Hayallerinizi ısrarla takip ediyorsunuz. O ısrarlı takipler neticesinde hayallerinizin ucundan yakalayıp, hayata geçirme imkanı buluyorsunuz. Amanos Tünelleri de hayaldi bizim için. Şimdi Amanos Tünelleri, İskenderun, Payas bölgesinden Kırıkhan, Hassa arasında bir yerden çıkacak şekilde dağın altından yapılacak ve İskenderun Limanı'nı Kırıkhan'a, Hassa'ya, Akbez'e ulaştıracak. Hassa bölgesi civarında tarıma elverişli olmayan 40 bin dönüm arazinin sanayi yatırımı için uygun olduğunu kaydeden Ergin, "Amanos Dağları'nda yapılacak olan tünel, yaklaşık 1 katrilyonluk bir proje. Şu anda Hatay'a yapılan tüm yatırımları üst üste koyun hepsinin toplamından daha büyük bir rakam. Bu proje onaylandı ve Amanos Tünelleri projesi ihale edildi. İnşallah önümüzdeki aylarda ilk kazmayı vururuz. Amanos tünelleri Hatay'ın sosyo-ekonomik dengelerini değiştirecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergin: Amanos Tünelleri Hatay'a istihdam getirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN