Roman kadınların sıkıntısı çok büyük

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Mersin Akdeniz Kent Konseyi Kadın Meclisi bileşenleri, Roman kadınları dinliyor

Mersin Akdeniz Kent Konseyi Kadın Meclisi bileşenleri, Akdeniz Belediyesi sınırları içindeki Turgutreis Mahallesi'nde yaşayan Roman kadınların yaşadıkları sorun, sıkıntı ve talepleri dinledi. Mersin Romanlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi kadınların da yer aldığı ziyarete, Meclis Sözcüsü Gurbet Kapancılar, Arzu Akkamış, Muazzez Araç, Fulya Gündoğar ve Sema İşlek katıldı.

UYUŞTURUCU TEHLİKESİ

Sıkıntılarını tek tek dile getiren Roman kadınlar, özellikle istihdam, sağlık ve eğitim alanında büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Uyuşturucu madde kullanımının yaygınlaşmasından duydukları endişeleri de dile getiren Roman kadınlar, mahallelerinde uyuşturucu kullanan insanların çoğaldığını konsey üyelerine aktardı.

ARTIK ROMANLAR DIŞLANMASIN

Romanların, ötekileştirilmiş ve yıllarca ihmal edilmiş bir toplum olduğunu ifade eden Meclis Sözcüsü Gurbet Kapancılar, ağır koşullar altında yaşam mücadelesi veren Roman kadınların ise 'mağdurun da mağduru' olduğunu dile getirdi. Romanların toplumdan dışlanmaması gerektiğini belirten Kapancılar, "Toplumsal barış ve huzur, toplumun bütün fertlerinin eşit hak ve imkânlara sahip olmasıyla mümkündür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman kadınların sıkıntısı çok büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN