Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şanlıurfalı doktorlar kalpte bir ilki başardı

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Şanlıurfa tıpta bir adım daha attı. Özel bir hastanede evli ve 3 çocuk babası 51 yaşındaki Müslüm Yıldız'ın kalbine 3 saat içinde aynı ameliyat sırasında 4 operasyon uygulandı. Kalp ve Damar Cerrahı Opr. Dr. Cüneyt Şelli ile Dr. Mehmet Yazar tarafından hastanın kalp kapağı değiştirildi, kalp kapağı onarıldı, koroner damarlara bypass yapıldı ve kalpteki delik onarıldı. Hasta bir hafta sonra doktorlarıyla birlikte basın toplantısına katıldı.

TABURCU EDİLDİ

Müslüm Yıldız'ın birkaç farklı operasyon geçirmesinin sakıncalı olacağını düşünen doktorlar, aynı ameliyatta 4 ayrı operasyon yapma kararı aldı. Ameliyata alınan 51 yaşındaki Müslüm Yıldız'ın bir kalp kapakçığı tamamen değiştirildi, ikinci kalp kapakçığının onarıldı, delik kalbi onarıldı ve kalbi besleyen damara bay pas yapıldı. 3 saat 15 dakika süren başarılı bir operasyonun ardından Müslüm Yıldız, sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

TEKİ BİLE RİSKLİYDİ

Yaptıkları ameliyatı çok önemli bir gelişme olarak nitelendiren Opr. Dr. Cüneyt Şelli, "Buradaki önemli olan bir şey Müslüm beyin kalbinin yetmezliğe girmiş olmasıydı. Kalbin basım gücü Müslim beyde yüzde 30- 35 civarındaydı. Böyle bir vakada bırakın 4 ayrı ameliyat yapmayı, herhangi birini tek başına yapıyor olmamız bile oldukça riskli bir durumdu. Fakat biz hastamızı yarım bırakmayı istemedik. Onun için bu dört ameliyatı da aynı anda gerçekleştirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfalı doktorlar kalpte bir ilki başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN