Bebekli Kilise'ye saldıranlara ceza

Adana'daki Aziz Pavlo Kilisesi'ndeki simgelere kılıç ve bıçakla zarar verdikleri ileri sürülen tutuksuz 3 sanık, 1 ile 2 yıl 7 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Adana'da Aziz Pavlo Kilisesi'ndeki (Bebekli Kilise) Hrıstiyanlık dinine ait simgelere, kılıç ve bıçakla zarar verdikleri ileri sürülen tutuksuz Serhat E. (37), İbrahim K. (26), 2'şer yıl 7'şer ay hapisle cezalandırıldı. Azmettiricilikle suçlanan Zeki G. (37) ise 1 yıl 1 ay hapse mahkum edildi. Ömer K. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

KILIÇLI SALDIRI

Olay, 21 Nisan 2011 tarihinde Tepebağ Mahallesi'nde bulunan Aziz Pavlo Kilisesi'nde (Bebekli Kilise) meydana geldi. İddianameye göre alkollü İbrahim K. ile Serhat E. adlı kişiler kesici aletlerle birlikte kiliseye gitti. Papazla görüşmek istediklerini söyleyerek içeri giren şüpheliler kılıç ve bıçakla, Hrıstiyanlık dine ait simgelere ve eşyalara zarar verdi.

AZMETTİRİLDİLER İDDİASI

Soruşturmada kilisede eylem yapılacağını basın kuruluşuna haber veren Ömer K. da gözaltına alındı. Bilgisayar ve cep telefonlarının incelenmesi sonucunda eylemi azmettiren kişinin Zeki G. olduğu ileri sürüldü. Olayda kullanılan kesici alet ve kılıcın yasak kapsamında olan aletlerden olduğu belirlendi. Şüpheliler hakkında 2 ayrı suçtan dava açıldı.

ALKOLÜN ETKİSİYLE

Adana 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve azmettirici olduğu ileri sürülen Zeki G. suçlamayı kabul etmedi. Serhat E. ise, " İbrahim ile birlikte alkol aldık. Uzun süreden beri kiliseye saldırmayı düşünüyorduk. Alkolün de etkisiyle kutsal sayılan simgelere zarar verdik" demişti. İbrahim K. ise saldırı yaptıklarını kabul etti.

3 KİŞİYE CEZA, BİRİNE BERAAT
Yaklaşık 3 yıl süren yargılama sonucunda Serhat E. ile İbrahim K. "İbadethanelere ve mezarlıkları zarar verme, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet" suçundan 2'şer yıl 7'şer ay hapisle cezalandırıldı. İbrahim K.'nın cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı. Zeki G. 1 yıl 1 ay, hapse mahkum edilirken, Ömer K. delil yetersizliğinden beraat etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebekli Kilise'ye saldıranlara ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN