Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meyve üreticisinin yeni gözdesi Asya armudu

Giriş Tarihi: 10.1.2014
Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün armut yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için Sır Barajı çevresinde başlattığı projeyle Ayvalı bölgesi armut havzası olmaya hazırlanıyor. Meyve üreticilerine alternatif ürün sunmak için deneme çalışmalarını tamamlayan yetkililer, halk arasında Asya Armudu olarak bilinen Naşhi türünü Kahramanmaraş'ta doğal ortamda yetiştirmeyi başardı.

KARIŞIK AROMALI
Üretimine yeni başlanan tür, bilinen armut çeşitlerinden farklı özellikler taşıyor. Japonya'da 'Kraliyet meyveleri' arasında gösterilen ve kutsal bir meyve olduğuna inanılan Naşhi armudu, üzerinde benekleri bulunan gevrek, sulu, armut ve kavun karışımını anımsatan farklı bir aromaya sahip. Kahramanmaraş meyveciliğinde yeni bir tür olan Asya armudu, il müdürlüğü tarafından 2010 yılında başlatılan adaptasyon çalışması kapsamında üretildi.

DAHA DAYANIKLI
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, gerek meyve kalitesi gerekse albenisiyle Asya armudunun, ağaç gelişimi ve modern meyve bahçelerinin kurulması açısından üstün özellikler taşıdığını ifade etti. Asya armudunun daha dayanıklı olduğunu aktaran Emiralioğlu, "Dereköy, Kuzucak, Kazanlıpınar, Küçük Nacar köylerinin bulunduğu Ayvalı havzasında, yaygınlaştırma çalışmaları yapılıyor" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve üreticisinin yeni gözdesi Asya armudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN