Mersin tarımını don fena vurdu

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı belde ve köylerde geçtiğimiz Aralık ayının ortasında yaşanan don olayının olumsuz etkileri belirginleşti. Don yiyen meyveler kururken, ağaçlar da iki yıl hiç meyve veremeyecek duruma geldi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Erdemli İlçe Müdürlüğü, 5 bin 90 dekar alanda limon ve portakal ağacının zarar gördüğünü belirledi.

MEYVELER KURUDU

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTÜB) Başkanı Ahmet Dursun Şahin, "Erdemli'nin Tömük, Kargıpınarı, Çeşmeli ve Arpaçbahşiş beldeleri ile Sarıyer, Hacıhalilarpaç, Elvanlı, Dağlı, Gücüş ve Kösbucağı köylerinde don nedeniyle meyveler tamamen kurudu. Donunun etkilediği ağaçlar yaklaşık 2 yıl hiç meyve veremeyecek duruma geldi. Aralık ayındaki don olayı tam anlamı ile narenciye üreticisinin umutlarını da dondurdu" dedi.

DESTEK BEKLİYOR

Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 65'ini tek başına karşılayan Erdemli'de don olayından dolayı gelecek yıl rekoltenin de düşük olacağına dikkat çeken Şahin "Bu büyük afeti Allah hiçbir bölgemize, üreticilerimize ve insanımıza göstermesin. Allah'tan gelen afete perde gerecek halimiz yok ancak üreticilerimizin mağduriyetini gidermek üzere destek vermesini bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin tarımını don fena vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN