Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da 'büyük' çekişme başlıyor

Adana siyasetinin tanınan ismi Aytaç Durak ile Zihni Aldırmaz, CHP'nin, adayını Yıldıray Arıkan olarak açıklamasından sonra devre dışı kaldı. İki politikacının köşesine çekilmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Adana'da CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayını Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan olarak açıklaması, "Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz devrinin sona ermesi" olarak yorumlandı. Bugüne kadar Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi, AK Parti ve son olarak da Milliyetçi Hareket Partisi'nden seçilerek Büyükşehir Başkanlığı yapan Aytaç Durak, 30 Mart seçimleri için önce MHP ile dirsek temasına girmiş, olmayınca umudunu CHP'ye bağlamıştı. Zihni Aldırmazda Durak gibi AK Parti ile temaslarını uzun süre sürdürmüş, bu partiden umudu kesilince CHP'nin kapısını aşındırmıştı.

SONER ÇETİN SÜPRİZ OLDU
CHP'nin Büyükşehir adayını Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan olarak açıklaması iki ünlü siyasetçinin umutlarını bitirdi. Vatandaşlar, "Adana'da bir devir sona erdi. Artık yerel seçimlerde Durak ve Aldırmaz adını duymayacağız" derken, CHP'de Büyükşehir aday adayı Soner Çetin'in Çukurova'dan gösterilmesi ise sürpriz olarak yorumlandı. Tam 18 ay önce seçim çalışmalarına başlayan Soner Çetin'in Çukurova'da partinin yüzde 40 olan oy oranını yüzde 50'ye taşıyabileceği konuşulurken, tecrübeli başkan Yıldıray Arıkan'ın da büyükşehir de etkili olacağı belirtildi.

DURAK- ALDIRMAZ HİKAYESİ
Adana'da 1984 yılında yapılan seçimlerde ANAP'tan başkan seçilen Aytaç Durak, 1989 seçimlerinde yenik düşmüş ama ondan sonra DYP, AK Parti ve MHP'den girdiği seçimlerde koltuğu kimseye bırakmamıştı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini de yapan Aytaç Durak, 2010 yılında hakkında açılan yolsuzluk soruşturmalarının selameti açısından görevden uzaklaştırılmış, MHP'den istifa eden Zihni Aldırmaz ise Meclis üyelerinin oyları ile iş başına gelmişti. 3,5 yıldır başkanvekilliği yapan Zihni Aldırmaz'ın da CHP ile son bir aydır çok yakın temasta olduğu öne sürüldü.

MEVCUT BAŞKANLAR ADAY
AK Parti merkez ilçeler bir bakıma sürpriz oldu. İktidar partisinin Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam adaylarının yeni isimlerden oluşacağı söylentileri boş çıktı. AK Parti, yola Seyhan'da Azim Öztürk, Yüreğir'de Mahmut Çelikcan, Sarıçam'da Ahmet Zenbilci ile devam kararı aldı. Her üç başkan, 30 Mart seçimlerinde Büyükşehir başta olmak üzere Adana merkezde ve ilçelerindeki bütün belediyeleri almak için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. AK Parti Çukurova için de, Dünyagöz Adana Hastanesi'nin genç ve başarılı doktoru, AK Parti kurmaylarından Cüneyt Karaarslan'ı gösterdi. Bu arada AK Parti İl Başkanı Ziyaettin Yağcı ani bir kararla görevini bıraktığını açıkladı.

SÖZLÜ VE EKİBİ ÇALIŞIYOR
MHP'de ise durum daha farklı. Diğer partilere göre adaylarını çok önceden belirleyen MHP, AK Parti ve CHP ile arasındaki oy farkını kapatmak için tüm gücüyle çalışıyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, Seyhan'da Abdullah Çalışkan, Yüreğir'de Yücel Bayram, Çukurova'da Ali Uğur Akbaş ve Sarıçam'da Bilal Uludağ ile birlikte seçim gezilerini sürdürüyor. Diğer partilere oranla bir hayli mesafe alan MHP adayı Hüseyin Sözlü, "Büyükşehir'de rakipsizim. Diğer adaylara şans bile tanımıyorum. Diğer ilçeleri de kazanacağız" dedi.

MHP Adana Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan Adayları

Büyükşehir: Hüseyin Sözlü
Aladağ: Yusuf Baş
Ceyhan: Ali Duru
Çukurova: Ali Uğur Akbaş
Feke: Ahmet Sel
İmamoğlu: Gazi Adamhasan
Karaisalı: Sadettin Arslan
Karataş: Süleyman Balıkçı
Kozan: Musa Öztürk
Pozantı: Mustafa Çay
Saimbeyli: Mustafa Şahin Gökçe
Sarıçam: Bilal Uludağ
Seyhan: Abdullah Çalışkan
Tufanbeyli: Kazım Karaşoğlu
Yumurtalık: Türkeş Filik
Yüreğir: Yücel Bayram

AK Parti Adana Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan Adayları

Büyükşehir: Abdullah Torun
Seyhan: Azim Öztürk
Yüreğir: Mahmut Çelikcan
Çukurova: Cüneyt Karaarslan
Sarıçam: Ahmet Zenbilci
Ceyhan: Alemdar Öztürk
Kozan: Kazım Özgan
Aladağ: Mustafa Akgedik
Yumurtalık: Turgut Erişmen
Feke: Cuma İş
Saimbeyli: Mustafa Uyanık
İmamoğlu: Kadir Altunköse
Karataş: Sinan Gül
Karaisalı: Yusuf İyi
Pozantı: Ramazan Demir
Tufanbeyli: Remzi Ergül

CHP Adana Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan Adayları

Büyükşehir: Yıldıray Arıkan
Seyhan: Zeydan Karalar
Çukurova: Soner Çetin
Yüreğir: Orhan Bayram
Sarıçam: Cumali Yakan
Kozan: Mehmet Türkyılmaz
Tufanbeyli: Ahmet Aktürk
Saimbeyli: Mehmet Cengiz
Feke: Hüseyin Aydoğdu
Pozantı: Abdulkerim Özkul
Karataş: Bohaçhan Ünal
Yumurtalık: Duran Göçen
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da 'büyük' çekişme başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN