Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'ten Bağdat'a hızlı tren projesi

Giriş Tarihi: 19.1.2014

Gaziantep'ten Irak'ın başkenti Bağdat'a hızlı tren seferlerinin başlaması için çalışmalar sürüyor. Hattın Habur Sınır Kapısı üzerinden yapılması düşünülüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep ve Irak'ın başkenti Bağdat arasında hızlı tren seferlerinin başlaması için çalışma yapıldığını söyledi. Gaziantep'e gelen Musul Valisi Atheel Nuceyfi, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'i ziyaret etti. Nuceyfi de demiryolu hattının Suriye'ye uğramadan Habur üzerinden ulaşıma açılabileceğini söyledi.

İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR
Karşılıklı fikir alış verişi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Güzelbey, belediyenin projelerini ve faaliyetlerini anlattı. Musul ile ulaşım, alt yapı, su ve geri dönüş alanında proje işbirlikleri yapabileceklerini vurgulayan Güzelbey, Gaziantep-Bağdat arasında hızlı tren seferlerinin yeniden hayata geçilmesi için bir çalışma yapılacağını söyledi.

ANLAŞMA İÇİN GELDİK

5 yıl aradan sonra yeniden geldiği Gaziantep'te birçok değişimi ve yeniliği gördüğünü dile getiren Musul Valisi Atheel Nuceyfi ise "Gaziantep'e birkaç ticari anlaşma yapmak için geldik. Büyükşehir Belediyesi'nin de projelerine ve işbirliği önerilerine sıcak bakıyoruz. Türkiye'nin mevcut olan ileri teknoloji ve birikimlerinden istifade etmek isteriz" diye konuştu.

SURİYE'YE UĞRAMAYACAK

Gaziantep-Bağdat hızlı tren seferlerinin yeniden hayata geçirilmesi için Ulaştırma Bakanlığının bir çalışma yaptığını ifade eden Musul Valisi Nuceyfi, bu hattı Suriye'ye uğratmadan Bağdat'a ulaştırabileceklerini aktardı. Nuceyfi, Gaziantep-Bağdat hızlı tren hattını Habur Sınır Kapısı'nı kullanarak yeniden hayata geçirebileceklerini vurguladı.

HAZIR BULUNDU
Başkan Güzelbey'in Gaziantep'e has el yapımı bakır pilavlık hediye ettiği ziyarette, Musul Vali Yardımcısı Abdulgader Abdullah Batush, Vali Yardımcısı Hasan Dhannoon Saleem, Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ve Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Evrim ile Cengiz Ağar da hazır bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'ten Bağdat'a hızlı tren projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN