Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahin: Gaziantep ilk sıraya çıkacak

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, Gaziantep'in "yaşanabilir kentler" sıralamasında, sanayide olduğu gibi yine ilk sırada yerini alacağını söyledi

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Celal Doğan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nda 3'ncü dönemi için aday olduğunda pek çok kişi "Yapılacak iş kalmadı, bu kez makamda oturup kabullerini yapar" diyordu. Asım Güzelbey geldi, 10 yıldır çalışıyor, hala "Yapılacak çok iş var" diyor. Şimdi de AK Parti'den aday olan ve kazanmasına kesin gözüyle bakılan, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin "Çok şey yapıldı ama hala yapılacak çok iş var" diyor. Şahin sanki seçimi kazanması bir puana kalmışçasına yoğun bir çalışmanın içinde. Farklı farklı kişilerden oluşan ekiplere şehri inceletiyor, çalışmaları takip ediyor. Uzun süren Ankara tecrübesi ve kentle olan bütünleşmesinden dolayı vakıf olduğunu söylediği sorunlara bu kez farklı bir gözle bakıyor. Yoğun bir çalışma temposu içinde, ne de olsa "şehrin emini" olmaya aday.

İNSAN VARSA HİZMET BİTMEZ
SABAH'a projelerini anlatan Şahin, özel bir ekibin kenti mikro ölçekte incelediğini belirterek, "Yıllardır zaten hem burada gördüğümden hem de yerel yönetimlerin Ankara'daki işlerini icracı bakanlıklardan takip ettiğimden dolayı şehrin tüm sorunlarını iyi biliyorum. Dışardan gelmiyorum ki. Zaten kentte yaşayan biri olarak sorunlara vakıfım. Yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızla beraber çok uğraş verdik Ankara'da. Sağ olsunlar onlar çok güzel şeyler yaptılar ama Gaziantep artık 2 milyona dayandı, yapılacak işler hiçbir zaman bitmez. İnsanın olduğu yerde hizmet olmazsa olmazdır" dedi.

KARKAMIŞ VE DÜLÜK
İlk etapta yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik projelere ağırlık vereceklerini söyleyen Şahin, "Sanayide ve nüfusta ilk sıralardayız ama yaşanabilir bir kent olmada çok gerideyiz. Yine eğitimde çok gerideyiz. Bu iki alanda da ilk 10 şehir içinde olmamız lazım. Buna yönelik projelerimiz var. Birçok alanda 'bizim işimiz değil' deyip uzak duramayız. Kültür turizm alanında çok iddialı projelerimiz olacak. İlk etapta Karkamış ile ilgili. Orayı askeri sit alanı olmaktan çıkaracağız. Bunun için savunma bakanımızla görüştüm. Yılın sadece bir iki ayı kazı yaparak orayı bitiremeyiz. Yabancıların yanı sıra bizim üniversitelerin kazı işini üstenip yılın uzun bir süresinde kazı yapılmasını sağlayacağız. Orası çok önemli bir turizm alanı. Yine Dülük öyle. Dülük SİT alanı ama üzerinde yerleşim alanları var. O evleri boşaltacağız" diye konuştu.

ULAŞIMA NEŞTER

Ulaşım konusunda projelerin üzerinde çalışıldığını kaydeden Fatma Şahin, "Ulaşımda nüfusun artmasına paralel olarak sorunlar da artıyor. Kentin eski bölgeleri yükü taşımakta zorlanıyor. Alternatif yollar açacağız, bazı yolları tek yön haline getireceğiz. Merkezi bölgelerde trafik ışıkları ve sinyalizasyon sorununu akıllı bir sistemle çözeceğiz. Bir de uydu kentlerle nüfusu geniş bir alana dağıtma düşüncemiz var. Herkesin bir arada olması artık çok zor, özellikle sanayiye yönelik uydu kent projemiz oradan kaynaklanan trafik sorununu ciddi ölçüde azaltır" diye konuştu.

ÇEVRE SORUNU ÇÖZÜLECEK
Çevre konusunda bir acil eylem planı hazırladıklarını söyleyen Şahin, "Uzman arkadaşlarımız çalışıyor. Burada farklı unsurlar var. Mesela doğalgaz kullanımın yaygınlaşmasıyla sorunun önemli bir oranı çözülecek. Trafikten kaynaklanan kirlilik için yeni alternatif yollar ve toplu taşımanın artırılması birazını çözecek ama en önemli kısmı denetimlerin artırılması ve halkımızın bilinçlendirilmesi. Bunu da sağladığımızda şehrimiz çok daha yaşanabilir bir hale gelecek" şeklinde konuştu.

GENİŞ MEYDANLAR
Üzerinde duracakları önemli bir konunun da kentin meydanlarını artırma olacağını belirten Şahin şöyle devam etti: "Devlet Demiryolları arazisine büyük bir meydan yapacağız. 420 bin metrekarelik bir alan, belki çevresinde 20-25 bin metrekarelik alanda yüksek katlı olmayan ticari yapılaşma olabilir, kalanı tamamen meydan olacak. Kamil Ocak Stadı'nın yerinin de meydan olması konusunda taraflarla anlaştık. Orada büyük bir meydan ve bir tarafa da cami yapılacak. Abdulkadir Konukoğlu'nun Sayın Başbakanımızdan şehirde görkemli bir cami yaptırmak için talebi olmuştu. Oraya yapılacak. eski adliye binasını kültür sarayı yapacağız, önündeki alanı da meydan olarak düzenleyeceğiz. Oradaki sinemanın yerini de kamulaştırma yoluyla alıp meydana dahil etmek istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin: Gaziantep ilk sıraya çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN