Sınırdaki servet paraya dönüşecek

Suriye sınırındaki 584 km'lik mayınlı arazinin temizlenip ekonomiye kazandırılması için "Alt Bölge Hazırlama" çalışmaları tamamlandı

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında bölgede tarihi eserlerin yanı sıra endemik bitki türleri tespit edildi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, yaklaşık 60 yıl önce Suriye sınırına "güvenlik" gerekçesiyle yerleştirilen mayınların temizlenmesinin Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle sekteye uğradığını söyledi. Bölgenin bir gün mutlaka temizleneceğini ve kendilerinin de buna hazır olduğunu ifade eden Karahocagil, mayından temizlenecek alanların işletmesine ilişkin bazı modeller hazırladıklarını belirtti.

İŞLETME MODELLERİ
Harran Üniversitesi (HRÜ) ile "Alt Bölge Hazırlama" çalışması yaptıklarını aktaran Karahocagil, şunları kaydetti: "Mayınlı arazilerdeki bütün varlıklar kayıt altına alındı. Çalışmayla ilgili rapor çıktı ve bu hafta bize teslim edilecek. Botanik açısından çok özel endemik ürünler tespit edildi. İleride endemik ürün müzeleri yapılarak turizme kazandırılmasını düşünüyoruz. Şu anda bütün alanın işletme modelini geliştiriyoruz. Yani nerede nasıl bir model uygulayıp geliştireceğiz, nerede organik tarım yapacağız, nerede sulu tarım yapacağız, nerede orman varlığı var, nerede endemik bitki parkları yapacağız bunların tamamı belirlendi."

PETROL ÇIKACAK YERLER VAR
Çalışmaların 3 boyutlu sisteme aktarıldığını dile getiren Karahocagil, arazilerin temizlenmesiyle ülke ekonomisine önemli katkı sunulacağına işaret etti. Bölgelerin doğru şekilde kullanılması gerektiğini vurgulayan Karahocagil, "Bu bölgeler temizlendiğinde çok ciddi bir alan ortaya çıkacak. Özellikle bu arazilerin bakir olması çok önemli. Petrol ve maden çıkacak yerler var, bunların tamamı belirleniyor. Burayı Türk tarımı, insanı, kültürü ve enerji potansiyeline dahil edeceğiz" diye konuştu.

62 KÜLTÜREL MİRAS TESPİT EDİLDİ
HRÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve proje sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu da Suriye sınırındaki mayınlı arazilerde ciddi toprak potansiyelinin bulunduğunu belirtti. Söz konusu arazinin yıllardır tarım sektöründe kullanılmadığını anlatan Prof. Dr. Çullu, "Çalışmalarımızda Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak'taki mayınlı arazinin 584 kilometre uzunluğunda ve 19 bin 88 hektar olduğunu belirledik. Bu arazilerin de yüzde 84'lük kısmının yüksek tarımsal potansiyele sahip olduğunu gördük" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırdaki servet paraya dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN