Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR'cı yargıya paralel tayin

Hatay'daki TIR'ı araması engellenen Savcı Özcan Şişman'dan sonra Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık görevden alınarak Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine gönderildi

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Dairesi, 'mini kararname' ile aralarında Balyoz davasının görüldüğü 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile Hatay ve Adana'da MİT'e ait TIR'ların aranmasıyla gündeme gelen Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın da bulunduğu 96 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Adana'da daha önce de TMK 10. Madde ile görevli savcı Özcan Şişman, Hatay'daki TIR'ı araması engellenmiş ve Mersin'e düz savcı olarak atanmıştı.

ALİ YELDAN ADANA'DA
Özellikle Adana'daki MİT'e ait 3 TIR'ın aranması olayından sonra yargıda paralel yapı olduğu iddiaları daha da belirginleşmiş, üyeleri değişen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) önceki gün sürpriz bir mini kararname ile 96 hakim ve savcının görev yerlerinin değiştirildiğini açıklamıştı. Buna göre, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atandı. Yerine ise Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan atandı.

TAKCI HAKKINDA SORUŞTURMA

Başsavcının Antalya Başsavcı Vekilliğine atanması 'tenzili rütbe' olarak değerlendirildi. Adana Cumhiriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, HSYK kararnamesiyle yapılan atama konusunda bir açıklama yapmayacağını belirtirken, "Tayin konusunda bir şey söylemek istemiyorum. HSYK beni nerede görevlendirirse orada çalışırım" diye konuştu. Bu arada Adana'dan İstanbul'a atanan bir hakim ile Hatay'dan Adana Başsavcı Vekilliği'ne getirilen Ali Doğan'ın mazeret tayini istediği bildirildi. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın, "Benim iznim olmadan MİT kontrolündeki TIR'lar aranamaz" sözlerinden sonra Adana'daki üç TIR'ı arayan savcı Aziz Takcı hakkında soruşturma başlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR'cı yargıya paralel tayin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN