Çiftçilerin çaresi sulama kanalları

Giriş Tarihi: 25.1.2014

Çukurova çiftçisi, yaşanan kuraklık nedeniyle tahıl ve hububatlarını kış ayında olunmasına rağmen sulamak zorunda kaldı

Çukurova'nın önemli tarım merkezlerinden Osmaniye'de çiftçiler, son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle tarımsal üretimin olumsuz etkilenmesinden endişe ediyor. Çiftçiler, mahsullerinin kurumaması ve verimin düşmemesi için ekili arazileri sulama yoluna başvuruyor. Devlet Su İşleri (DSİ) kuraklık nedeniyle bölgelerdeki sulama kanallarında su miktarını artırırken, çiftçiler imkanları ölçüsünde mahsullerine su veriyor. Bölgede buğday ekimi yapmayı planlayan ve henüz tarlaları boş olan bazı çiftçiler, önümüzdeki günlerde beklenen yağışlardan sonra ekime başlayacak.

RİSK VAR TEHLİKE YOK

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, bölgedeki ekili alanlarda bazı çiftçilerin ürünlerini sulama yoluna gittiğine işaret etti. Kentte geçen ay metrekareye 10 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Sağlam, Çukurova'nın dağlara yakın kesimlerinde ve taban suyuna yakın bölgelerde sulama ihtiyacı olmadığını, bazı iç ve çorak bölgelerde ise çiftçilerin tarlalarını sulamaya başladığını söyledi. Sağlam, kuraklık nedeniyle tarım arazilerinde riskin bulunduğuna fakat tehlike olmadığına dikkati çekti.

İMKANI OLAN SULUYOR
İbrahim Sağlam, şunları kaydetti: "Şu anda sulama imkanı olan tarlalarda çiftçilerimiz ürünlerini suluyor. Bazıları da yağmurlama yöntemini tercih ediyor. Yağmur için dua ediyoruz. Aralıkta ve ocakta istenilen yağışı alamadık. Geçen ay ilimizde metrekareye 10 kilogram yağış düştü. Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerindeki buğday ve hububat ekili alanlarda sıkıntı yok."

VERİM DÜŞÜK OLACAK
Yeniköy'de çiftçilik yapan Zeki Yalçınerdi de 12 dönüm tarlası olduğunu ve 2,5 ay önce buğday ektiğini belirtti. Kış ayında kuraklığın çiftçileri zor durumda bıraktığını, tarlasını yağmurlama yöntemiyle sulamak zorunda kaldığını anlatan Yalçınerdi, şöyle devam etti: Yağmurlama yapmazsak düşük ürün alacağız. Şükür sulama kanalımız var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçilerin çaresi sulama kanalları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN