Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat eksikliği notları düşürebilir

Uzman Psikolog Kadriye Tavşan Çakır, çalıştığı halde başarısız karne getiren öğrencilerin dikkat eksikliği sorunu olabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.1.2014
İlk ve orta dereceli okullar sömestr tatiline girerken, Uzman Psikolog Kadriye Tavşan Çakır, ailelere 'kötü karne' konusunda 'dikkat eksikliği' uyarısı yaptı. Bazı çocukların derslerine çalıştığı, özel ders aldığı, dershaneye gittiği halde karnelerinin yeterince iyi olmadığını belirten Çakır, "Bu çocukların aileleri öncelikle dikkat eksikliği sorunu olabileceği ihtimalini düşünmeli" dedi. Türkiye'de eğitim sisteminin, işitsel dikkate, yani öğretmenin anlatımına dayalı olduğunu belirten Psikolog Çakır, çocuklarda dikkat eksikliğinin ise daha çok işitsel olduğunu vurguladı. Bu konuda bir başka ayrıntı olarak da 'internet-bilgisayar bağımlılığı' konusuna dikkat çeken Çakır, "Aileler çocukları saatlerce internette vakit geçirdiği için dikkat eksikliği olmayacağını düşünüyor. Oysa bir çocukta hem dikkat eksikliği hem de internet bağımlılığı olabilir" dedi. Dikkat eksikliği ihtimaline karşı ailelere yol gösteren Uzman Psikolog Kadriye Tavşan Çakır şöyle konuştu: Ders çalıştığı halde başarılı olamayan çocukla ilgili çözüm için uzman desteği şarttır. Dikkat eksikliği testlerini psikologlar yapar. Bu test 2 saat süren bir testtir. Dikkatin alanları anlaşılır. Dikkat eksikliği belirlenirse, bir yol haritası çizilir. Bu yol haritasına göre gerekirse hekim desteği ve psikologla devam edilir. Çünkü bu çocukların ders alma süresi, eğitim yöntemi farklıdır. Uzman Psikolog Kadriye Tavşan Çakır, sömestr tatili için ise şu önerilerde bulundu: Başarısız notları için çocuğun kişiliğini zedeleyici ifade ve davranışlardan kaçının. Karne notlarını çok fazla dikkate almayın. Karnesi kötü bile olsa tatil boyunca biraz daha geç kalkmak, gece biraz daha geç yatmak gibi haklardan mahrum etmeyin. Onu yeni döneme motive edecek sosyal faaliyetlerden uzak tutmayın. Özellikle babalar, bu tatil döneminde çocuklarıyla daha çok ve daha verimli vakit geçirmeli.

NOTLA DEĞERLENDİRMEYİN
Mersin'in Silifke ilçesinde faaliyet gösteren Sonuvar Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Yetkilisi Psikolog Katerina Sonuvar, karnesinde zayıf olan öğrenciler için ailelere "Çocuklarınızı sadece notla değerlendirmeyin. Anne ve babaların çocuklarına duydukları sevgiyi notla ölçmek yanlıştır. Karne çocuğun bütün geleceği ve hayat başarısı hakkında kesin fikir vermez, sadece uyarıcı olabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat eksikliği notları düşürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN