Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep trafiğine 'akıllı' bir çözüm

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, trafik yoğunluğunu azalmak ve ışıklarda yığılmayı önlemek için akıllı trafik sistemi kuracak. Sistem için Türk Telekom ile anlaşma yapıldı

Giriş Tarihi: 25.1.2014
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşım sorununu çözmek için Türk Telekom AŞ ile haberleşme protokolü imzaladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, protokol ile şehirdeki trafik yoğunluğunun önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi. Gelişen ve büyüyen metropollerin en büyük sorunlarının başında ulaşım konusunun geldiğine dikkat çeken Başkan Güzelbey, "Kentte yaşanan büyüme beraberinde artan insan sayısı, artan araç sayısı ile yeni ulaşım çözümlerini de kaçınılmaz kıldı'' dedi.

KAMERALAR İZLEYECEK

Güzelbey, "Toplu taşımayı özendirici çalışmalar meyvelerini veriyor. Ancak yine de mevcut yolların araç potansiyeline ve yoğunluğuna cevap veremediğini görüyoruz. Araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde oluşan sıkışıklığı çözmek için yeni bir çalışmayı başlattık" şeklinde konuştu. Türk Telekom ile 5 yıllık bir haberleşme protokolü imzaladıklarını belirten Güzelbey şöyle devam etti: "Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi adını verdiğimiz bu uygulama ile araç yoğunluğunun olduğu kavşaklarda gereksiz bekleme ve yığılmaları önlemek için bir çalışma planladık. Yani kuracağımız sistemde yer alan kameralar sayesinde yoğunluğun daha fazla olduğu güzergaha geçiş üstünlüğü sağlanacak, ardından yoğunluğa bağlı olarak sistem otomatik olarak geçiş üstünlüklerini düzenleyecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep trafiğine 'akıllı' bir çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN