Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana patatesi de fiyatları düşürmez

Market ve manav reyonlarında fiyatı 4 TL'ye kadar çıkan patatesin fiyatını, mayıs ayında piyasaya çıkacak olan Adana patatesinin de düşüremeyeceği sanılıyor

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, umutla beklenen Adana patatesinin, fiyatları beklendiği kadar düşürmeyeceğini söyledi. Patatesin kilosunun piyasada 4 TL'ye kadar çıktığını hatırlatan Doğru, mayıs başı gibi piyasaya çıkacak Adana patatesinin fiyatı bir miktar düşürebileceğini ancak beklendiği kadar bir azalma olmayacağını ifade etti.

TOPTAN 2,5 LİRA

Fiyatların fazla düşmemesinde tohuma ayrılacak patatesin de etkili olacağının altını çizen Mutlu Doğru, "Patates kendisinden tohumlanan bir bitki. Toptan patates fiyatları şimdi 2-2.5 lira. Çiftçi de tohum olarak bu fiyattan patatesi alıp ekiyor. Bu da maliyeti ziyadesiyle artırıyor. Dolayısıyla mayısta çıkacak Adana turfanda patatesi de fiyatları fazla azaltmaz" dedi.

HAVA BELİRLEYECEK
Şubat ayında etkili olacak hava şartlarının patates rekoltesini belirleyeceğini vurgulayan Doğru, "Piyasada daha fazla patates olabilmesi için şubat ayında don olayı yaşanmaması lazım. Bunun yanında şu anda kuraklık mevcut. Kanallara yeterince su bırakılabilecek mi, patateste mantar hastalığı olacak mı, bunların hepsi rekolteyi etkileyecek. Bu da fiyatlara yansıyacak" diye konuştu.

UÇURUM VAR

Toptan patates fiyatıyla pazarda, markette satılan patates arasında uçurum olduğunun altını çizen Doğru, "Bu uçurumu oluşturan aracılar. Maalesef aracılar, hem üreticiden, hem de alıp depolayanlardan fazla kazanıyor. Toptan patatesin fiyatı 2-2,5 TL arasında. Bu fiyat markette ise 4 TL'ye kadar çıkabiliyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana patatesi de fiyatları düşürmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN