Sofralarda yılın 8 ayı çilek olacak

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Mersin'in Silifke ilçesinde hasat süresi uzatılan yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çilek, yılın 8 ayı sofralardaki yerini alıyor

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden birisi olan Mersin'in Silifke ilçesinde hasat süresi uzatılan çilek, yılın 8 ayı sofralardaki yerini alıyor. Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, kokusu ve lezzetiyle reçelden kozmetik sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılan çileğin üretim tekniklerinin gelişmesiyle açık alanda, kapalı ve topraksız seralarda üretilerek yılın 8 ayı tüketiciye ulaştırıldığını belirtti.

ÇOĞU İÇ PİYASADA
2013 yılında 17-18 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapıldığını belirten Özmen, "Bunlardan 500 dönümü seradan, bin 500 dönümü açıkta plastik altında, 16 bin dönümü ise açıkta üretim yapıldı. 2013 yılında çilek ağırlıklı olarak iç piyasaya gönderildi. Ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna, Polonya ve Macaristan'a ihracat yapıldı. 2013 yılında çilekte fiyat 2 lira 50 kuruşla başlayıp, 1 liraya kadar geriledi. 2013 yılında ihracatın azlığından üretici zarar etti. Girdi maliyetinin yüksek olması, çilek fiyatlarına yansıdı. İhracatçı para kazanamadı" dedi.

KALİTE ARTMALI
Verimin iyi olmasını beklediklerini belirten Ziraat Mühendisi Üretim Yöneticisi Mehmet Yaşar Çalmaşur ise "İhracatın daha iyi olabilmesi için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu çalışmalarda hem üretici, hem bu işin ticaretini yapanlara, siyasilere, ayrıca ilaç gübre için danışmanlık yapan ziraat mühendislerine büyük görevler düşüyor. Üretici işçilik kalitesini arttırmalı, tüccar, ambalaj seçimini ve üreticiyi yönlendirme şekli konusunda bilgilendirmeli, zirai danışmanı daha kaliteli meyve üretimi yaptırmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sofralarda yılın 8 ayı çilek olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN