Tarımda zarar fazla büyümedi

Çukurova tarımının 2 aydır beklediği yağmur, sonunda geldi. Tarım çevreleri "Uğradığımız zararı telafi etmiyor ama daha büyük bir kayıptan kurtulduk" dedi

Yaklaşık 2 aydır yağmur yüzü görmeyen ve bu yüzden çiftçinin kelimenin tam anlamıyla perişan olduğu Çukurova, son günlerde yaşanan yağışlarla bir parça olsun nefes aldı. Özellikle hububat ve kışlık sebze üreticilerinin yüzde 30'a varan kayıplar ve ek maliyetlerle karşılaşmasına neden olan kuraklığın ardından gelen yağmurlar, bölge tarımında daha büyük kayıplar yaşanmasını engelledi. Öte yandan tarım sektörü temsilcileri, yağışın şimdiye kadar kuraklık yüzünden meydana gelen zararı ortadan kaldırmadığını söyledi.

PERŞEMBEYE KADAR

Meteoroloji yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Kasım ayının sonlarından bu yana 'hiç' denebilecek kadar az yağış alan ve mevsim normallerinin çok gerisinde kalan Adana'ya 25 Ocak'ta metrekareye 7,6 kilo yağmur yağdı. 26 Ocak'ta 4 kilo yağış alan Adana'ya, 27 Ocak'ta da yaklaşık 25 kilogram yağmur düştü. Böylece Adana'da 3 günde metrekareye 40 kiloya yakın yağmur yağmış oldu. Meteoroloji yetkilileri, 3 gün boyunca Adana'ya mevsim normallerinde yağmur yağdığını, perşembeye kadar yağışların devam etmesini beklediklerini söyledi.

BÜYÜK BİR LÜTUF OLDU

Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, yağmurlar için "Bu büyük bir lütuf oldu" dedi. Bekledikleri yağmurların sonunda yağmasının çiftçiyi sevindirdiğini kaydeden Girmen, "Ancak yağmurun yağması, daha önce özelikle hububatta meydana gelen zararı telafi etmiyor. Yine de bundan sonra zararın büyümesini engelliyor. Öte yandan yağmurun olumlu etkisinin ne kadar olacağını, önümüzdeki on gün içinde anlayabiliriz" dedi. Girmen, kışlık sebze üreticilerinin de yağışla birlikte, kuraklık yüzünden yüklenmek zorunda kaldıkları sulama maliyetinden kurtulduğunu belirtti.

MERSİN VE HATAY'DA DURUM
Yağışlarla ilgili olarak meteoroloji yetkilileri, Mersin'de de 25-26-27 Ocak tarihlerinde metrekareye toplam 52,5 kilogram yağmur düştüğünü belirtti. Böylece Mersin çiftçisi de yağışlarla kuraklığın sona ermesinin sevincini yaşadı. Öte yandan kent merkezinde ani yağış nedeniyle bazı bölgelerde araçlar suyun içinde kaldı. Bazı evleri de su bastı. Geciken yağmurlar, Silifke ilçesinde de şehir merkezinde hayatı olumsuz etkileyecek düzeye ulaştı. Yakın geçmişte sel felaketi yaşayan Silifkeliler, uzun bir aradan sonra yağan yağmur nedeniyle tedirgin oldu. Birçok Silifkeli, olası bir sel baskınına karşı evinde ve işyerinde önlem almaya çalıştı. Hatay'da ise 3 günde toplam 10 kilogram yağış aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda zarar fazla büyümedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN