Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adanalı uzmanlar KKTC'yi eğitiyor

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu, verdiği eğitimlerle KKTC'yi bilinçli üretici haline getirecek

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile KKTC Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı arasında imzalanan Tarımsal Araştırma İşbirliği protokolü çerçevesinde KKTC tarımını geliştirmek amacıyla 3 ayrı proje yürütülüyor. Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanları hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle Kıbrıslı üreticileri ve mühendisleri eğitiyor.

3 PROJE YÜRÜTÜLÜYOR

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Naim Öztürk, protokol kapsamında 3 ayrı proje yürütüldüğünü belirtti. Öztürk, KKTC'li yetkililere 'Patates Üretim Alanlarında Viral Hastalık Etmenlerinin Belirlenmesi', Kırmızı Palmiye Böceği Eradikasyonu' ve 'KKTC'de Karantina ve Sertifikasyon Esaslarına Yönelik Hastalık, Zararlı ve Yabancı Otların Belirlenmesi' projeleri kapsamında eğitim verildiğini söyledi.

TEORİK VE PRATİK EĞİTİM
KKTC Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ve ekibinin geçtiğimiz aylarda Adana'ya gelerek çalışmaları yerinde izlediğini aktaran İstasyon Müdürü Dr. Naim Öztürk, "Dr. Hakan Fidan ve H. Deda Büyüköztürk liderliğinde Kıbrıslı mühendislere eğitim veriyoruz. Amacımız, Türkiye'den gidecek su ile tarımda kendine yeter hale gelmeyi planlayan KKTC'li meslektaşlarımızı üretim ve koruma konusunda teorik ve pratik olarak eğitmek" dedi.

KARANTİNA YÖNETMELİĞİ

KKTC'de karantina ve sertifikasyon yönetmeliğinin bulunmadığına değinen Dr. Naim Öztürk, "Dr. Hakan Fidan koordinatörlüğünde 'KKTC'de Karantina ve Sertifikasyon Esaslarına Yönelik Hastalık, Zararlı ve Yabancı Otların Belirlenmesi' isimli bir proje yürütüyoruz. Proje ile tarım alanlarındaki hastalık ve zararlı envanteri çıkarılacak ve KKTC Karantina Yönetmeliği hazırlanacak. 2016 yılı sonuna kadar eğitim devam edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalı uzmanlar KKTC'yi eğitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN