Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyu 9 santim uzatıldı

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Kemik eğriliği hastalığı nedeniyle 2012'nin eylül ayında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınan Nergiz Kırmızı hem sağlığına kavuştu, hem de 1,42 metre olan boyu 1,51 santime çıkarıldı. Operasyonu Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Üzel ile ekibi yaptı.

ÇOCUĞU GİBİ DAVRANDI
Yaklaşık 15 ay süren zorlu tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşmanın sevincini yaşayan Nergiz Kırmızı, lise son sınıftayken ameliyat olduğunu ve hasta yatağında derslerini çalışarak okulunu dışarıdan bitirdiğini anlattı. Genç kız, "Ben daha 7 yaşımdayken hastanelerle tanıştım. O günden bu yana da derdime çare aradık ailemle. Babam tedavim için arabası da dahil varını yoğunu sattı. Mersin'de beni ameliyat ettirdi ama iyileşemedim. Rabbim bizim karşımıza Murat hocamı çıkardı ve 20 Eylül 2012 tarihindeki ameliyatımın ardımdan süren 15 aylık sıkıntılı ve dikkat gerektiren dönemde hocam ve hastane çalışanları bana sanki kendi çocuklarıymış gibi davrandı" dedi.

KAHRAMANMARAŞ'TA BİR İLK
Genç kızın annesi Hediye Kırmızı ise "7 yaşından bu yana onu ilk defa böyle mutlu görüyorum. Nergiz'im çok çekti ama inşallah bütün dertleri artık bitecek" diye konuştu. Genç kızı tedavi eden Prof. Dr. Murat Üzel de KSÜ'de uygulanan bu ilk tedaviyi başarıyla sonuçlandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Tedavi sürecini anlatan Prof. Dr. Üzel, "Hastamıza yurt dışında da yeni uygulanmakta olan ve bir Türk mucizesi olan 'Adam Frame' adlı bilgisayar destekli en gelişmiş ilizarov uygulandı. Her iki diz altındaki iki kemik toplam 6 noktadan kırılarak kemik parçaları tel ve çivilerle sabitlendi ve kemikteki eğrilikler ile boy kısalığı günde 1 milimetrelik hızla düzeltildi. Hastanın boyu 9 santim uzatıldı. Hastamız şu an alçısıyla yürüyor, oturup kalkabiliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyu 9 santim uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN