Kıbrıs'a su götürecek 3 tesis daha yapılacak

KKTC'ye Mersin'den içme suyu ulaştıracak boru hattı projesi kapsamında bugün 3 temel birden atılıyor

Giriş Tarihi: 1.2.2014
Devlet Su işleri'nin (DSİ) yürüttüğü KKTC Su Temin Projesi kapsamında bugün 3 tesisin daha temeli atılıyor. Temeli atılacak KKTC İçme Suyu Arıtma Tesisi, Geçitköy Terfi Merkezi-Lefkoşa İsale Hattı ve Girne İsale Hattı projelerinin yaklaşık yatırım maliyeti 123 milyon lirayı buluyor. KKTC Girne Geçitköy Barajı'nda gerçekleştirilecek temel atma töreni KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı'nın katılımıyla yapılacak.

63,5 KİLOMETRE

Temeli atılacak tesislerden KKTC İçme Suyu Arıtma Tesisi ile günlük 200 bin metreküp içme suyu arıtılacak. Geçitköy Terfi Merkezi- Lefkoşa İsale Hattı kapsamında 63,5 km boru döşenecek. Temeli atılacak diğer bir tesis olan Girne İsale Hattı ile de Girne bölgesindeki, toplam uzunluğu 160 km olan dağıtım hatları inşa edilecek. Dünyada ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak, KKTC Su Temini Projesi eş zamanlı yürütülen 3 aşamadan oluşuyor. Projenin Türkiye tarafı Mersin'in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı'nın üzerine, temelden 99 metre, nehir tabanından 94 yükseklikte olacak.

2011'DE BAŞLAMIŞTI

Toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacmine sahip Alaköprü Barajı, projenin temelini oluşturuyor. Projenin Türkiye ayağı olan Alaköprü Barajı'nın temeli 7 Mart 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Projenin Türkiye tarafının diğer aşamalarıysa 23 kilometre uzunluğunda ve 500 milimetre çapında düktil boru isale hattı ve 10 bin metreküp hacmindeki Anamuryum Dengeleme Deposu'nun yapımını kapsıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'a su götürecek 3 tesis daha yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN