Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizde erken tanıyı kolaylaştıran proje

Çukurova Üniversitesi'nin (ÇÜ) projesi sayesinde, kalp krizi riskini tespit etmek artık çok kolay

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, kronik kalp damar hastalıklarının erken tanı ve tedavisine yönelik uluslararası bir projeye ev sahipliği yapıyor. ÇÜ mensuplarının kalp ve damar hastalık risklerinin analiz edileceği araştırmada, Macaristan'dan getirilen bir cihaz kullanılıyor. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlemin ardından, kan şekeri ile kolesterol değerlerinin tespiti için, kan testi ve damar yapısının ultrasonografik incelenmesi yapılıyor. Çalışma kapsamında, 30-74 yaş arası katılımcıların kalp ve damar hastalıkları riskleri saptanacak. Bilimsel çalışmanın en büyük özelliği ise Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı'nda ilk kez uygulanıyor olması.

UYGULAMASI BAŞLADI

Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, kalp ve damar analiz riski çalışmasının Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı'nda ilk kez Çukurova Üniversitesi tarafından yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Bozdemir, "Arteriograf'ın birinci basamak ortamında kullanılabilir olduğunu doğru bir şekilde bilimsel yöntemlerle anlatabilmeyi hedefliyoruz. Eğer birinci basamakta biz bu cihazı kullanabilir durumda olacaksak, bunun özellikle aile hekimleri tarafından kullanıldıklarında, çok önemli bir halk sağlığı sorunu olan kardiyovasküler hastalıklarının erken tanı ve tedavisinde önemli bir aşama kaydedebiliriz" şeklinde konuştu.

GİRİŞİMSEL İŞLEM YAPILMIYOR
Proje Sorumlusu Prof. Dr. Ersin Akpınar ise ilk etapta ÇÜ personeli üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmayla, 30 yaş ve üzerindeki kişilerin kalp damar hastalıkları riskinin analizini yaptıklarını vurguladı. Bilimsel çalışma olan proje kapsamında 150 personele kalp sağlığı taraması yapıldığını belirten Prof. Dr. Akpınar, "Girişimsel olarak herhangi bir işlem yok. Hastanın vücuduna herhangi bir zarar verilmeden, koluna bağladığımız manşon yardımıyla 'hemodinamik' parametreler dediğimiz, fizikteki sıvı yapılarının bir hesaplaması ile bilgisayara veriler gönderilerek risk analizi yapılıyor. Çalışma sonucunda, kişilerin kalp ve damar yapılarıyla ilgili çok değerli veriler oluşacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizde erken tanıyı kolaylaştıran proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN