Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağmur umudu gelecek aylarda

Giriş Tarihi: 4.2.2014
DSİ 20'nci Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Gaziantep'te yağış miktarının geçen sezona göre çok düşük olduğunu ancak önümüzdeki aylardan umutlu olduğunu belirtti. Su temininde önemli bir paya sahip olan Kartalkaya Barajı'nın su oranının iç açıcı olmadığını söyleyen Aydın, "Barajdaki su doluluk oranını yüzde 30'larda. Geçen yıl bu barajdan taşkın olmasın diye su boşaltımı yapıyorduk" diyerek tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

FAYDASI OLMADI

Aydın, son dönemde Gaziantep'i de yakından ilgilendiren kuraklık sorununu Vali Erdal Ata başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme taşıdı. Yıllık yağış ortalamasının 80 yıllık rakamların çok altında olduğuna dikkati çeken Aydın, ortalamalara göre son 4 ayda metrekareye 301 milimetre yağış düşmesi gerekirken bu rakamın 121'de kaldığını söyledi. Vali Erdal Ata'nın son yağışların kuraklığa etkisini sorduğu Aydın, "Son yağışların çok faydası olduğunu söyleyemeyiz. Öncelikle toprağın suya doyması gerek. Sonra yağışın akışa geçmesi gerekir" dedi.

KARAMSAR DEĞİLİZ

Bölge Müdürü Aydın, "Gaziantep'in 80 yıllık yağış ortalaması yıl bazında metrekareye 560 milimetredir. 2012 yılında yüzde 30 fazlalık oldu ve metrekareye 865 milimetre yağış aldık. 2013'te bu rakam 411 milimetreye düştü. Buna rağmen çiftçilerimiz sulama mevsiminde sulama suyu sıkıntısı yaşamadı. Ancak son 4 ayda 121 milimetre yağış almışız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur umudu gelecek aylarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN