Ölüm tehlikesi evin bahçesinde

Adana'da üzerinde 'ölüm tehlikesi' yazan yüksek gerilim hattı bir evin bahçesinden geçiyor. Balkona bile çıkamamaktan yakınan sakinler, direğin kaldırılmasını istiyor

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Türkiye'de çarpık kentleşme ve gecekondulaşmadan dolayı özellikle Adana'da ilginç ve bir o kadar da tehlikeli görüntüler ortaya çıkıyor. Adana'da üzerinde 'ölüm tehlikesi' yazan yüksek gerilim hattının bir evin bahçesinden geçmesi büyük tehlike oluşturuyor. 4'e 3'ünün gecekondu olduğu merkez Yüreğir ilçesine bağlı Akıncılar Mahallesi'nde yüksek gerilim hattı direğinin bir evin bahçesinde olduğu görüldü.

"ÖLÜM TEHLİKESİ"
Ana trafonun da evlere çok yakın olduğu mahallede, özellikle bir evin bahçesindeki yüksek gerilim hattı korkutuyor. 3 katlı bir evin bahçesinde bulunan yüksek gerilim direğinin üzerinde "Dikkat ölüm tehlikesi" yazısı ev sakinlerinin direğe ip bağlayarak çamaşırını asmasına engel olmuyor. 1970'li yıllardan bu yana Akıncılar Mahallesi'nde oturan Hasan Şahbaz (65), mahalleye geldiklerinde çok ev olmadığını ancak yüksek gerilim hattı direklerinin bulunduğunu belirtti.

CAN KAYBI YAŞANDI

Hasan Şahbaz, "Bu hatlardan dolayı mahallede 3-4 kişi öldü. En son bir kadın çamaşır asarken hayatını kaybetti. Bu mahallede bir de trafo var, onun ve bunların kalkmasını istiyoruz" dedi. Bahçesinde yüksek gerilim hattı olan 3 katlı evin 3'üncü katında kiracı olarak oturan Hatice Kurttekin ise balkona çıkmaya korktuklarını söyleyerek, "Özellikle yağışlı günlerde balkona hiç çıkmıyoruz. Elimizi uzatsak direğe değecek. Bu direğin buradan kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

'SEÇİM YATIRIMI'
Adana Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Mehmet Mak ise, Türkiye genelinde böyle bir problemin olduğunu, bunun nedeninin çarpık kentleşmeden kaynaklandığını ifade ederek, "Belediyeler özellikle seçim dönemlerinde bu tür evlere ruhsat veriyor, iskan veriyor. Bu hatlar evlerden önce yapılmış. Ancak buna rağmen belediyeler bu evlerin yapılmasına izin verdiği için bu durumlar ortaya çıktı. Bu tür yapılara ruhsat ve elektrik aboneliği verilmemeli" dedi.

YER ALTINA ALINMALI
Mehmet Mak, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği'nin, bu direklerin ikametlere ne kadar uzak olması gerektiğini belirlediğinin altını çizerek "Temas etmeden de elektrik akımına kapılmak mümkün. Havanın iletkenlik durumuna göre 30 ve 20 santim uzaklıktan da akıma kapılabilir. Hatlar yer altına alınmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm tehlikesi evin bahçesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN