Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana Büyükşehir'den Srebrenitsa soykırım anıtı

Büyükşehir Belediyesi, 1995 yılında Sırp ordusu tarafından katledilen 8 bin 372 Boşnak anısına anıt yaptırdı

Giriş Tarihi: 9.2.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi, Srebrenitsa'da katliam sonucu hayatını kaybedenler için anlamlı bir adım attı. 1995 yılında Sırp ordusu tarafından gerçekleştirilen soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 732 Boşnak anısına Büyükşehir Belediyesi bir anıt yaptırdı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın talimatı ile yaptırılan anıt, Merkez Park'a yerleştirildi.

"BÖYLE ACI YAŞANMASIN"
Aldırmaz, "1995 yılında Bosna'da tarihin en kanlı katliamlarından biri gerçekleştirildi. Burada 8 binden fazla Boşnak katledildi, soykırıma maruz kaldı. Biz de onların anısına bu anıtı yaptırdık. Bu anıt Srebrenitsa'da katliama uğrayanları unutmadığımızın bir göstergesi. Dünyanın hiçbir yerinde bir daha böyle bir acı yaşanmamasını diliyorum" dedi.

SREBRENİTSA KATLİAMI
11 Temmuz 1995'te General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu 8 bin 372 Boşnak'ı katletti. Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı olarak adlandırılan insanlık dramı, 1991-1995 yılları arasında yaşanan Yugoslavya İç Savaşı'nın en karanlık ve acımasız eylemlerinden biri olarak tarihe geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Büyükşehir'den Srebrenitsa soykırım anıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN