Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç kavunu alternatif ürün

Mersin'in Tarsus ilçesinde, ağaç kavunu olarak bilinen ürün, diğer narenciye türlerine alternatif olmaya başladı

Giriş Tarihi: 12.2.2014
Anavatanı Asya olan, turunçgiller familyası arasındaki ürünlerden ağaç kavunu, giderek dikkat çekiyor. Tarsus'ta 'iyi tarım uygulamaları' yapan çiftçi Hakkı Ekincioğlu, tarafından 40 dönümlük alanda yaklaşık 8 yıldır üretimi yapılan ağaç kavunundan, bu yıl 300 ton rekolte bekleniyor. Birçok rahatsızlığa da iyi gelmesiyle tanınan ve piyasada kilosu yaklaşık 2 lira dolayında satılan ağaç kavunu ağacı sayısının 2 bin adet olduğunu belirten Hakkı Ekincioğlu, kendisini ziyaret eden Kaymakam Hasan Göç, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy ve Jandarma Komutanı Binbaşı Bahadır Ersoy'a ürün hakkında bilgi verdi.

YAYGINLAŞMASI GEREKİYOR

Kilogramını 80 kuruş ile 1 lira arasında sattığını belirten ve ağaç kavununu narenciye üretimi yapanlara alternatif ürün olarak tavsiye eden Hakkı Ekincioğlu, ağaç kavunu üretim alanlarının yaygınlaştırılmasını istedi. Bir turunçgil çeşidi olan ağaç kavunundan bahçelerinde 50 yıldan beri bulunduğunu, ancak 8 yıl öncesine kadar yemişlik olarak 7-8 adet ağaç bulunduğunu belirten Ekincioğlu, ağaç kavununu üreticilerin çok fazla tanımadığını, bu ürünün narenciye üreticilerince alternatif ürün olarak değerlendirilmesi halinde ekonomik kazancının da yüksek olacağını söyledi.

RAF ÖMRÜ ÇOK YÜKSEK
Fidan dikiminden sonra ortalama 3-4 yıllık bir sürede ürün verdiğini ve uzun ömürlü bir ağaç olduğunu dile getiren Ekincioğlu, "Her biri ortalama ağırlığı 750 gram ile 1.5 kilo arasında gelen ağaç kavunu uzun ömürlüdür. Soğuğa dayanıklı ve raf ömrü çok yüksek bir meyvedir. Aylarca dayanabilmesi meyvemizin en iyi yanlarından biridir" dedi. Kaymakam Hasan Göç ise, tarımda alternatif ürünleri ve teknolojiyi yakından takip eden ve kendi markasını yaratmakta olan Hakkı Ekincioğlu'nun çalışmalarını takdir ettiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç kavunu alternatif ürün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN