Çukurova Teknokent 10 adım birden attı

Giriş Tarihi: 13.2.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) bünyesindeki Çukurova Teknokent, 2013 verilerine göre bir önceki yıla göre 10 sıra birden yükselerek 14'üncü sıraya yerleşti

AR-GE yapmak isteyen şirketlere vergi muafiyetleri gibi özel avantajlar sunan Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Çukurova Teknokent), sağladığı hızlı büyüme ve gelişmeyle, Türkiye'deki diğer teknokentler arasında öne çıktı. Çukurova Teknokent, açıklanan 2013 verilerine göre 10 sıra birden ilerleyerek 14'üncü sıraya yükseldi. Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, hedeflerinin ilk 10'a girmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aydın, kendilerinden daha önde olan teknokentlerin birçoğunun, büyük binalarda hizmet vermenin avantajını yaşadıklarını belirtti.

ANKARA'DA AÇIKLANDI

Teknokentlerle ilgili performans endeksleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Kamu-Üniversite- Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda açıklandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın da katıldığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleşen çalıştayda açıklanan endekslere göre Çukurova Teknokent, yapılan ar-ge çalışmaları, faaliyet gösteren şirket, araştırmacı ve ciro gibi kriterlere göre 24'üncülükten 14'üncülüğe yükseldi.

CİROLAR DA ARTTI

Göstergelere göre Çukurova Teknokent'te 2011'de 31 firma ve yüzde 60 doluluk oranı yakalanmışken, 2012'de 45 firmayla yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı. Henüz veri akışının tamamlanmadığı 2013'te ise koridorların da değerlendirilmesiyle firma sayısı 59'a çıktı ve kapasitenin çok üzerine çıkıldı. Benzer şekilde, teknokentin 2011'de 1 milyon 916 bin lira olan ar-ge gelirleri, 2012'de 3 milyon 160 bin liraya, çalışan sayısı 48'den 81'e, proje sayısı 55'ten 64'e çıktı. 2013'ün ilk 9 aylık verilerine göre ise 103 personel ve 182 proje seviyesine ulaşıldı.

YENİ BİNA BİTİYOR
Çukurova Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, şu anda 4 bin metrekarelik binada hizmet verdiklerini, 4 bin metrekarelik yeni ek binanın da inşaatının bitmek üzere olduğunu belirtti. Ayrıca yap-devret-işlet modeliyle 103 metrekarelik ar-ge binası ve 20 bin metrekarelik ar-ge serasına sahip olduklarını kaydeden Aydın, ar-ge faaliyetinde bulunmak isteyen firmalara çok önemli fırsatlar sunduklarını söyledi. Prof. Dr. Aydın, "Teknokent'teki firmalar gelir vergisinden ve kurumlar vergisinden muaf. Yazılım firmasıysa KDV'den de muaf tutuluyorlar. Ar-Ge çalışanlarından gelir vergisi kesilmiyor ve SGK primlerinin yarısını devlet ödüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova Teknokent 10 adım birden attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN