116 milyon liralık yatırımla gelişecek

Giriş Tarihi: 17.2.2014

Mersin'in Erdemli ilçesinde 116 milyon liraya mal olacak 11 önemli tesisin temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katıldığı törenle atıldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mersin'in Erdemli ilçesinde 116 milyon liraya mal olacak 11 tesisin temelini attı. Bakan Eroğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bütün dünyada başı dik bir Türkiye'nin olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin IMF'den borç isteme durumundan 5 milyar dolar borç verecek noktaya geldiğini vurguladı.

HORTUMLARI KESTİK

Merkez Bankası'nın kasasını doldurduklarını anlatan Eroğlu, şöyle devam etti: "2002 yılında 22 banka batmıştı. Bu hortumlanan 22 bankanın millete, hükümete yüklediği fatura 231 milyar liraydı. Bunları bu millet ödedi. Artık o günler geride kaldı. Biz milletin kasasına uzanan bütün hortumları kestik. Kimisini testereyle, büyük hortumları baltayla kestik. Artık milletten aldığımızı millete hizmet olarak aktarıyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan bir hükümet ve Başbakan var." Mersin'de 116 milyon liralık 11 tesisin temelini attıklarını ifade eden Eroğlu, 2 milyar 160 milyon lira yatırım bedeline sahip 58 projenin de müjdesiyle geldiklerini kaydetti. 2014 ve 2015'i Mersin'de yatırımlarda hamle yılı ilan ettiklerini bildiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sulanabilecek tarım alanlarının tamamını sulayacaklarını, bütün ilçelerin 30-40 yıl sonraki ihtiyaçlarını temin edeceklerini söyledi.

İNADINA HİZMET EDECEĞİM
Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise yaklaşık 3 ay önce siyaseti bırakacağını söylediğini hatırlatarak, son gelişmelerin ardından yeni bir haber vereceğini dile getirdi. Çağlayan, "Son gelişen olayla beraber inadına Erdemli'ye, inadına Mersin'e hizmet etmeye devam edeceğim Allah'ın izniyle. Bizi bu karara, daha fazla siyasetin içinde olmaya, daha fazla hizmet etmeye, sizlere hizmetkar olmaya iten sebep sizlersiniz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Eroğlu, Çağalayan, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile diğer protokol üyeleri tarafından aralarında Sorgun Barajı'nın da olduğu 11 tesisin temeli atıldı.

BÜYÜK PROJELER
Temeli atılan tesisler arasında yer alan Sorgun Barajı, tamamlandığında 11,90 megawat kurulu güç ile yıllık 37 bin 680 kilowatsaat enerji üretecek. 50 milyon metreküp su depolayacak olan Sorgun Barajı, Mersin merkez, Erdemli ilçesi ve 10 yerleşim yerinde 52 bin 410 dekar arazinin sulanmasını da sağlayacak. Temeli atılacak tesisler arasındaki sulama projeleri tamamlandığında 59 bin 310 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, taşkın koruma tesisleri ile de 3 ilçe ve 3 yerleşim yeri taşkından korunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
116 milyon liralık yatırımla gelişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN