Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantepli genç kızlar dünyaya halı dokuyor

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Gaziantep'te köylü kızların günlerce emek vererek dokuduğu halılar, dünyanın dört tarafına satılıyor. Şehitkamil ilçesine bağlı Cerityeniyapan köyünde halk eğitim merkezi tarafından kurulan halı tezgahları, köylünün geçim kaynağı oldu. İlmek ilmek dokunan halılar, kızların aile bütçelerine desteklerinin yanı sıra köyün de tanıtımına katkı sağladı.

MESLEK ÖĞRENDİLER

Emek ve alın teri harmanlanarak dokunan halılar İngiltere'den Amerika'ya, Suudi Arabistan'dan Dubai'ye kadar birçok ülkeye gönderiliyor. Bazı günler verilen siparişleri yetiştirmek için geceleri de mesai yapan kızlar, halı başına ücret alıyor. Usta öğretici Zeliha Şahin, kızların halı dokuyarak hem meslek sahibi olduğunu hem de aile bütçesine katkı sağladığını söyledi. Kursun 2000 yılında açıldığını belirten Şahin, "10 tezgahta 30 kız halı dokuyor. Dokuduğumuz halıları İngiltere, Amerika ve Arap ülkelerine gönderiyoruz. En son Dubai'ye bir halı gönderdik" dedi. Kursa katılan kızların halı dokumaya meraklı olduğunu ifade eden Şahin, yaklaşık bir haftalık eğitimin ardından tezgahların başına geçtiklerini kaydetti.

AYDA 20 BİN TL
Cerityeniyapan köyü muhtarı Adnan Aslanoğlu da kurs sayesinde köydeki kızların meslek sahibi olduğunu söyledi. Köyün ayda yaklaşık 20 bin lira gelir elde ettiğini ifade eden Aslanoğlu, "Köyümün güzel şeylerle anılması beni mutlu ediyor. Çocuklarımız meslek öğrendi. Şimdi kendi ayakları üzerinde durabiliyorlar. Kurs açıldığından beri yaklaşık 150 kızımız halı dokumayı öğrendi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantepli genç kızlar dünyaya halı dokuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN