Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel yağlar için yeni hedef Rusya

Giriş Tarihi: 19.2.2014

Çevre ülkelerin bitkisel yağ ihtiyacını karşılayan Rusya'da düzenlenen Prodexpo-2014 Gıda Fuarı'nda Türkiye'de üretilen bitkisel yağlar ilgi gördü

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "Prodexpo 2014 Uluslararası Gıda, İçecek ve Gıda Hammaddeleri Fuarı'na katılan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) tarafından tanıtımı yapılan bitkisel yağlar büyük ilgi gördü. Türk firmaları ve ürünlerinin fuardaki başarısı Rusya ve çevresinde yer alan ülkelerdeki büyük pazarlar için umut ışığı oldu.

RAFİNE MERKEZİ

Türkiye'de son sistem rafine fabrikalarının varlığına dikkat çeken MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu "Ayçiçeği ve diğer bitkisel yağlar için Rusya'nın halen pazarı olan çevre ülkeleri bizim için çok büyük ve önemli bir pazardır. Rusya ayçiçeği yağının hammadde üreticisi konumundadır. Ancak Türkiye'de rafine edilen ayçiçeği yağı ve buna paralel olarak kanola ve soya yağı için Türkiye çok önemli bir merkezdir. Türkiye Rusya için yağ konusunda alternatif ürün sağlayıcı konumuna gelebilir" dedi.

YENİ PAZARLAR GEREKİYOR

Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve diğer Türki Cumhuriyetlerin yağ ihtiyaçlarını Rusya üzerinden sağladığı için Türkiye bu ülkelere daha kolay ihracat gerçekleştirebileceğini söyleyen Tiryakioğlu, "Türkiye yağ sanayisinin mevcut pazarlarına ek olarak gelecek için bu yeni pazarların şimdiden Türk yağına hazırlanması ve ürünlerimizin tanıtılması önemlidir. Zira, Ortadoğu ve Irak'tan başka pazarlar da bulmamız gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel yağlar için yeni hedef Rusya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN